Banknot kolekcjonerski 0 euro z wizerunkiem Zamku Piastowskiego w Raciborzu

Idea emisji banknotów pamiątkowych 0 euro zrodziła się w 2015 r. we Francji. Sprzedaż odbywać się będzie od 30 stycznia.

Banknot 0 euro z wizerunkiem Zamku Piastowskiego w Raciborzu będzie dostępny w sprzedaży 30 stycznia. Jest to pamiątkowy banknot z serii banknotów kolekcjonerskich o nominale 0 Euro wydany z inicjatywy Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody, który w ten sposób pragnie zachęcić do odwiedzenia grodu raciborskich Piastów oraz Ziemi Raciborskiej jako historycznej stolicy Górnego Śląska. Ze względu na pandemię podstawowa sprzedaż odbywać się będzie internetowo dla kolekcjonerów i zainteresowanych osób z całej Europy.

- reklama -

Idea emisji banknotów pamiątkowych 0 euro zrodziła się w 2015 r. we Francji i z powodzeniem jest kontynuowana w wielu krajach. Pierwsza polska emisja banknotu 0 euro, z wizerunkiem Warszawy, miała miejsce 24 listopada 2019 r. Po jej ogromnym sukcesie przyszedł czas na kolejne edycje.

Banknot kolekcjonerski przedstawia widok Zamku Piastowskiego w Raciborzu od strony dziedzińca. Centralne miejsce banknotu zajmuje pochodząca z XIII wieku kaplica zamkowa pw. św. Tomasza Becketa z Canterbury. To najcenniejszy obiekt dawnej siedziby Piastów w Raciborzu. Nazywana jest perłą śląskiego gotyku, jak i śląską Sainte-Chapelle ze względu na swe podobieństwo do słynnej dwukondygnacyjnej kaplicy zamkowej, położonej na wyspie Cité w Paryżu, ufundowanej przez króla Ludwika IX (1214-1270). Jest widoczny też fragment domu książęcego, budynek bramny oraz studnia. Dodatkowo umieszczony został na nim awers i rewers halerza raciborskiego – srebrnej monety, bitej i używanej jako środek płatniczy w Księstwie Raciborskim w XV w.

Projektantką wszystkich polskich emisji banknotów pamiątkowych 0 euro jest Małgorzata Pławecka-Jasek. Banknot posiada wymiary 135×74 mm, a jego łączny nakład jest zamknięty i wynosi 5 000 sztuk. Ponadto niewielka część każdej emisji jest dystrybuowana w oprawie z pojedynczym banknotem w formie etui i blistra oraz etui z podwójnym banknotem, gdzie jeden występuje w wersji gold, ze złotym awersem halerza raciborskiego.

Koszt jednostkowy 1 banknotu wynosić będzie 20 zł. Emitentem jest Powiat Raciborski, zaś partnerem emisji – Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.

Sprzedaż odbywać się będzie poprzez specjalną platformę sprzedażową – https://powiatraciborski.esouvenir.pl – od 30 stycznia, a potem także w zamkowym Punkcie Informacji Turystycznej.

Więcej informacji na temat sprzedaży banknotu na stronie Zamku Piastowskiego w Raciborzu: http://www.zamekpiastowski.pl, telefon +48 32 700 60 52, +48 32 414 02 33, e-mail [email protected]

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here