Dlaczego ludzie wierzą w bzdury? Bujda na resorach w prezencie od raciborskiej biblioteki

Ksiażki
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Dlaczego ludzie wierzą w bzdury? Czym nauka różni się od pseudonauki? Jak odróżnić fakt od fantazji, lekarstwo od ściemy, wiedzę od bredni? Raciborska biblioteka oraz platforma Ibuk Libra proponują swoim czytelnikom darmowy dostęp do książki elektronicznej „Bujda na resorach” Massimo Pigliucciego. Ten i pozostałe e-booki można wypożyczyć za darmo, bez wychodzenia z domu!

„Bujda na resorach” to napisany przystępnym językiem przewodnik po metodologii naukowej oraz tak zwanym problemie demarkacji, czyli kwestii systematycznego odróżnienia nauki od tego, co tylko naukę udaje. Massimo Pigliucci – filozof, sceptyk i biolog ewolucyjny – poszukuje zdroworozsądkowej koncepcji nauki, aby wyposażyć czytelnika w osobisty „wykrywacz bredni”, który pozwoli mu zorientować się w zalewie sprzecznych informacji, fałszywych teorii i niepotwierdzonych hipotez. Opierając się na licznych studiach przypadków, autor omawia między innymi istotę i ograniczenia metody naukowej, rolę ekspertów w nauce i poza nią, narzędzia myślenia krytycznego oraz poglądy pseudonaukowe, których rosnąca popularność ma obecnie opłakane skutki. W dobie powszechnego dostępu do informacji i równie powszechnego kryzysu zaufania znajomość tych zagadnień staje się moralnym obowiązkiem, ponieważ, jak przekonuje autor we Wprowadzeniu: „[…] nauka jest zbyt potężna i zbyt ważna, pseudonauka zaś zbyt powszechna i zbyt szkodliwa, by otwarte społeczeństwo mogło w tej materii pozwolić sobie na ignorancję”.

- reklama -

Książka jest dostępna jako prezent do 28 lutego. Aby wypożyczyć książkę i inne pozycje, konieczny jest jedynie dostęp do Internetu i indywidualny kod PIN, który można otrzymać w oddziałach i filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Przy okazji, biblioteka przypomina również o możliwości skorzystania z darmowego dostępu do platformy Legimi – największej platformy e-booków w Polsce! Szczegóły tutaj: https://www.biblrac.pl/pl/site/index/80-aktualnosci/news/367-darmowy-dostep-do-legimi.html

/MiPBP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here