Eksperci o budowaniu Strategii Rozwoju Raciborza: Chcemy, aby każdy mógł się wypowiedzieć

– Strategia powinna być biblią, którą przeglądamy zawsze zanim tworzymy roczny budżet, którą dostają radni i składając swoje propozycje budżetowe, patrzą do strategii. To ma być kierunek, który wyznaczamy sobie wszyscy – mówił dziś wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

Dzisiaj gościem prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, wiceprezydenta Dawida Wacławczyka i naczelnik Wydziału Rozwoju UM w Raciborzu Anny Kobierskiej Mróz byli przedstawiciele firmy InnoCo – eksperci Marcin Baron i Luk Palmen odpowiedzialni za prace nad strategicznymi dokumentami: Strategią Rozwoju Raciborza do 2030 roku i Programem Wspierania Przedsiębiorczości do roku 2027.

- reklama -

– Problemem wielu znanych mi strategii jest to, że to są dokumenty tworzone, mieszkańcy traktują je jak dokumenty urzędników, a urzędnicy po uchwaleniu tych strategii przez Radę Miasta odkładają je na półkę. Strategia powinna być biblią, którą przeglądamy zawsze zanim tworzymy roczny budżet, którą dostają radni i składając swoje propozycje budżetowe, patrzą do strategii. To ma być kierunek, który wyznaczamy sobie wszyscy, urzędnicy, radni, prezesi organizacji pozarządowych i spółek miejskich, mieszkańcy i działacze – mówił wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk

O Strategii Rozwoju mówił też Marcin Baron. – Strategia rozwoju lokalnego to jest dokument, który jest na tyle ważny, że podlega on różnego rodzaju rygorom ustawowym, dlatego samorząd Raciborza będzie musiał rozmawiać z innymi samorządami, konsultować to z ważnymi agendami państwa jak choćby Wodami Polskimi, stąd też zaplanowaliśmy, że do wakacji konsultujemy najważniejsze kwestie z mieszkańcami, a od wakacji pracujemy administracyjnie, aby przed świętami Bożego Narodzenia Racibórz mógł formalnie przyjąć Strategię – zapowiedział Marcin Baron.

Zostań strategiem swojego miasta

Wdrażanie strategii będzie miało miejsce od 2022 roku. – Teraz jest czas na rozmowę o przyszłości Raciborza, lansujemy takie hasło: zostań raciborskim strategiem, zostań strategiem swojego miasta. Chcemy, aby każdy, kto czuje potrzebę pokazania, co byłoby ważne dla rozwoju Raciborza, mógł się wypowiedzieć uczestnicząc w pierwszym spotkaniu internetowym, ale również oddając głos w ankiecie, zgłaszając swoje pomysły podczas spotkań tematycznych z mieszkańcami dzielnic. Chcemy, aby to był proces, w którym naprawdę zbierzemy jak najwięcej opinii co do tego, jaka powinna być przyszłość miasta – powiedział Marcin Baron.

Marcin Baron

Ekspert przybliżył charakterystykę dokumentu. – Strategia ma kilka charakterystycznych elementów związanych z metodyką opracowywania. Pierwsza część to część diagnostyczna, w której opisujemy jaki jest stan miasta i co dzieje się w otoczeniu, co będzie przyspieszało rozwój miasta albo go spowalniało. Drugi ważny aspekt to zebranie najważniejszych oczekiwań i pomysłów na rozwój miasta, ustalenie tejże właśnie wizji miasta czyli naszego wymarzonego obrazu Raciborza na przyszłość. Jeśli wiemy jaki ten Racibórz ma być i w jakich warunkach musimy do tego docierać, czyli co nam podcina skrzydła a co daje wiatr w żagle, to znając te uwarunkowania możemy sobie konstruować cel, czyli powiedzieć: to konkretnie chcemy osiągnąć, a jak wiemy co konkretnie chcemy osiągnąć, to ostatnim etapem jest ustalenie wszystkiego, co będzie związane z wdrażaniem tej strategii: np. jakie będą najważniejsze projekty do realizacji, za co powinien wziąć odpowiedzialność samorząd, a do czego zaprasza innych partnerów, przedsiębiorców, organizacje społeczne, gdzie będziemy budowali jakieś alianse np. z gminami sąsiednimi albo z innymi miastami w Polsce południowej czy w ogóle w Polsce, o co będziemy walczyli na szerszej arenie – wyjaśnił Marcin Baron.

O Programie Wspierania Przedsiębiorczości opowiedział Luk Palmen.

– Moja rola będzie polegać na przeprowadzeniu procesu przygotowania programu rozwoju gospodarczego czy przedsiębiorczości, w tym kontekście to współpraca z przedstawicielami miasta i instytucjami otoczenia biznesu, jak również z przedsiębiorstwami. Istotny w tym procesie jest dialog z różnymi podmiotami w mieście. Plan rozwoju gospodarczego wychodzi na przeciw wyzwaniom danego okresu, dotyczy terenów przemysłowych, współpracy z przedsiębiorstwami, udostępnienie lokali dla młodych przedsiębiorców, przygotowania rynku pracy, a więc współpraca ze szkołami, rola PUP. w obecnej sytuacji musimy patrzeć na nowe realia, w których się znaleźliśmy. W ostatnich latach Miasto bardzo dużo robiło w kierunku przedsiębiorczości; udrożnienie terenów przemysłowych, komunikacji lokalnej, w tym kontekście musimy patrzeć na przyszłość, ona pokazuje nowe wyzwania odnośnie atrakcyjności Miasta dla młodego pokolenia, ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do tego, aby młode pokolenie znajdowało tutaj możliwości rozwoju, kariery i przedsiębiorczości. Z drugiej strony mamy określone firmy, średnie i duże, obecne w mieście dłuższy czas i ich oczekiwania w kontekście zatrudnienia osób wykwalifikowanych. Szczegółowe aspekty będą ustalone w tle Strategii Rozwoju, bo te dwa elementy muszą ze sobą współgrać – wyjaśniał Luk Palmen.

Luk Palmen

Spotkanie z mieszkańcami 16 lutego

Przypomnijmy, że za dwa tygodnie, we wtorek 16 lutego o godz. 16:00 odbędzie się pierwsze spotkanie z mieszkańcami w ramach prac nad strategią.

W programie spotkania:

  • prezentacja harmonogramu prac, zaproszenie na warsztaty i spotkania w dzielnicach,
  • dyskusja moderowana,
  • inauguracja badania ankietowego.

– Spotkamy się na ogólnodostępnej platformie Zoom. Aby wziąć udział należy 16 lutego na kilka minut przed godziną 16:00 wejść na stronę strategia.raciborz.pl. Tam znajdować się będzie link do telekonferencji. Osoby, które zamierzają zabrać głos, prosimy o wcześniejsze sprawdzenie ustawień kamery i mikrofonu w komputerze, tablecie czy telefonie komórkowym, by wypowiedź mogła przebiegać bez zakłóceń – informuje magistrat.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj