WHO: Koronawirus ewoluuje i ma nad nami przewagę

koronawirus maseczka
Fot. pixabay.com

Jak podkreśla Hans Kluge, szczepionki to nie jest rozwiązanie, które samo powstrzyma pandemię, może jednak pomóc poradzić sobie z chorobą i oszczędzić życie ludzkie.

W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 6053 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 961, wielkopolskiego – 603 i kujawsko-pomorskiego – 557, w śląskim jest 542 nowych infekcji. Zmarło 368 osób – 67 z powodu COVID-19, a 301 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. Wykonano ponad 41,5 tys. testów. Od początku epidemii w Polsce odnotowano 1 539 564 zakażeń, zmarło 38 712 osób, 1 294 687 wyzdrowiało. Do tej pory wykonano 1 556 604 szczepień. W powiecie raciborskim są dwa nowe zakażenia, zmarła jedna osoba.

- reklama -

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę Hans Kluge w swoim wystąpieniu przed członkami Europejskiego Komitetu Regionów – unijnego ciała doradczego, w którym zasiadają samorządowcy z całej UE – mówiąc o szczepionkach, ocenił, że choć są powody do nadziei, to „przed nami jest jeszcze dużo wzywań”. W tym kontekście zwrócił uwagę na nowe warianty wirusa. – W tej chwili w regionie paneuropejskim 37 państw zgłosiło niebezpieczne mutacje wirusa – np. tego wariantu, który był zidentyfikowany w RPA. To nie jest nowy wirus, nie przyniesie nowej pandemii, nie zmieni tego, jak mamy zwalczać pandemię, ale jest to bolesne przypomnienie tego, że wirus cały czas ma nad nami przewagę. To jest po prostu ewolucja wirusa, który stara się przetrwać – zaznaczył przedstawiciel WHO.

Przedstawiciel WHO przyznał, że obawia się mutacji, ponieważ w tej chwili wirus szybciej się przenosi, więcej osób będzie zakażonych, co oznacza, że te systemy opieki zdrowotnej, które dzisiaj są przeciążone, będą jeszcze bardziej przeciążone jutro.

Samo rozpoczęcie szczepień w Europie Kluge nazwał wielkim osiągnięciem. – 37 państw w regionie rozpoczęło szczepienia, podawane są miliony dawek skutecznych, bezpiecznych szczepionek. W mniej niż rok po pojawieniu się zupełnie nowego wirusa te szczepionki są dostępne – zauważył. Dodał jednak, że szczepionki to nie jest rozwiązanie, które samo powstrzyma pandemię, może jednak pomóc nam poradzić sobie z chorobą i oszczędzić życie ludzkie. Jego zdaniem w tej chwili szczepienia służą temu, żeby chronić ludzi najbardziej narażonych – osoby starsze oraz pracowników służb medycznych. – Na razie jeszcze nie eliminujemy wirusa, to trzeba wyjaśnić bardzo dobrze ludziom, to jest kwestia zasadnicza – podkreślił.

Hans Kluge ostrzegał również, że mamy do czynienia z równoległą pandemią, spowodowaną koronawirusem – pandemią problemów zdrowia psychicznego.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here