Koronawirus. Podróże do europejskich krajów z testami i kwarantanną

koronawirus francja
Fot. TRT World

Z powodu pandemii koronawirusa i jego nowych mutacji kolejne europejskie kraje ograniczają możliwość podróżowania.

W Polsce w ciągu ostatniej doby odnotowano 2431 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej w woj. mazowieckim – 438, pomorskim – 332 i kujawsko-pomorskim – 227, w śląskim jest 145 nowych infekcji. Zmarło 45 osób – 11 z powodu COVID-19, a 34 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. Wykonano ponad 21 tys. testów. Od początku epidemii w Polsce odnotowano w sumie 1 552 686 zakażeń koronawirusem, zmarło 39 132 osób, a 1 312 856 wyzdrowiało. Do tej pory wykonano 1 656 708 szczepień.

- reklama -

W powiecie raciborskim jest jedno nowe zakażenie.

Z powodu pandemii koronawirusa i jego nowych mutacji kolejne europejskie kraje ograniczają możliwość podróżowania.

Do Czech z Polski można udać się tylko w uzasadnionych przypadkach związanych z pracą lub sytuacjami rodzinnymi. Zakazane są wyjazdy turystyczne. Obowiązkowe jest wypełnienie dostępnego online formularza lokalizacyjnego i przedstawienie negatywnego wyniku testu. Jeżeli jest to badanie typu PCR, powinno być wykonane najwcześniej na 72 godz. przed wjazdem, badanie antygenowe musi mieć najwyżej 24 godz. Po wjeździe do Czech należy się samoizolować przez pięć dni, po czym ponownie wykonuje się test PCR. Zasady te nie dotyczą m.in. pracowników transgranicznych czy osób przejeżdżających przez Czechy tranzytem.

Osoby wybierające się do Niemiec muszą zgłosić swój przyjazd na specjalnej stronie internetowej. Ponieważ Polska uznawana jest za obszar podwyższonego ryzyka epidemicznego, wjazd do Niemiec łączy się z koniecznością wykonania przed podróżą lub bezpośrednio po przyjeździe testu, a także z odbyciem 10-dniowej kwarantanny. Szczegółowe zasady ustalane są przez władze poszczególnych krajów związkowych. Istnieją od nich wyjątki dotyczące m.in. pracowników transgranicznych i zawodowych kierowców.

Podróżujący do Wielkiej Brytanii muszą mieć negatywny wynik badania na koronawirusa wykonanego najwcześniej na trzy doby przed rozpoczęciem podróży, a także wypełnić przez internet formularz lokalizacyjny zawierający dane osobowe i miejsce, w którym się zatrzymają. Po przybyciu trzeba również przejść obowiązkowo 10-dniową samoizolację. W Anglii po pięciu dniach można odpłatnie wykonać test i w przypadku negatywnego wyniku zakończyć kwarantannę.

Udający się do Holandii transportem zbiorowym z UE muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed przybyciem. Osoby przylatujące do Holandii samolotem muszą także wykonać szybki test antygenowy na cztery godziny przed rozpoczęciem podróży i wypełnić deklarację dotyczącą stanu zdrowia. Dodatkowo po przybyciu na miejsce trzeba przejść 10-dniową kwarantannę, którą można skrócić po otrzymaniu po piątym dniu izolacji negatywnego wyniku badania. Od tych zasad obowiązują wyjątki np. dla kierowców ciężarówek.

Do 31 marca zakazane są wszystkie podróże turystyczne do i z Belgii. Osoby z państw UE mogą wjechać do tego kraju w celach zawodowych lub rodzinnych, deklarując dozwoloną przyczynę podróży w oświadczeniu. Trzeba także wypełnić internetowy formularz lokalizacyjny i przedstawić aktualny negatywny wynik testu. Osoby z obszarów podwyższonego ryzyka, w tym z Polski, kierowane są też na obowiązkową kwarantannę, kończącą się po siedmiu dniach kolejnym badaniem na obecność koronawirusa.

Podróżni przybywający z Polski do Francji muszą przedstawiać negatywny wynik badania na obecność koronawirusa przeprowadzonego metodą PCR nie wcześniej niż 72 godz. przed rozpoczęciem podróży. Wymóg nie dotyczy dzieci poniżej 11. roku życia, zawodowych kierowców i pracowników transgranicznych. Oprócz testu trzeba wypełnić oświadczenie, w którym deklaruje się brak symptomów związanych z COVID-19 i brak kontaktów w ostatnim czasie z osobami dotkniętymi tą chorobą.

Osoby z Polski wyjeżdżające do Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Bułgarii i na Maltę muszą przedstawić negatywny wynik testu. W Austrii obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Udając się do Grecji, trzeba przygotować negatywny wynik badania, a także przejść tygodniową samoizolację. Z Polski w celach turystycznych nie można obecnie wyjechać na Cypr i Węgry. Wszyscy podróżni przybywający do Szwajcarii muszą wypełnić internetowy formularz rejestracyjny i przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72 godz. przed rozpoczęciem podróży.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here