Masz pomysł na walkę z problemami Śląska? Zgłoś się po grant

praca biznes pomysl
Fot. unsplash.com

Wybrani w konkursie innowatorzy otrzymają grant w wysokości do 45 tys. zł na opracowanie projektu usługi i kolejne 50 tys. zł na jej wdrożenie. Proces ten będzie wspierany przez opiekunów innowacji w zakresie merytorycznym i organizacyjnym.

Fundacja Fundusz Współpracy oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS poszukują innowacyjnych pomysłów, które w skuteczny sposób pomogą rozwiązać palące potrzeby naszego regionu. W tym celu uruchomiony został program grantowy, w którym można otrzymać nawet 95 tys. zł.

- reklama -

Konkurs na najciekawsze innowacje społeczne na Śląsku realizowany jest w ramach projektu Śląska Przestrzeń Innowacji przez Fundację Fundusz Współpracy i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. To trzyletnie przedsięwzięcie mające na celu zaangażowanie mieszkańców Śląska w rozwiązywanie problemów, z którymi zmagają się na co dzień i zaszczepienie w nich przekonania, że innowacje to często proste rozwiązania w zasięgu ich możliwości.

Idea ta wynika z tezy, że źródłem innowacji jest dostrzeżenie problemu i potrzeby zmiany. Często nowe rozwiązania polegają na wykorzystaniu już posiadanych zasobów, połączeniu istniejących możliwości w nowy sposób. Innowacje to rozwiązania odpowiadające na konkretne potrzeby, zaprojektowane z myślą o człowieku.

W tym celu wykorzystywane będzie podejście service-design, czyli projektowania usług zorientowanego na człowieka. – Właśnie ten etap jest obecnie przed nami – mówi Katarzyna Trzaska, koordynatorka projektu z ramienia Fundacji Fundusz Współpracy. – Lista śląskich wyzwań została zdefiniowana, mamy obecnie 34 takie wyzwania, które czekają na propozycje rozwiązań – dodaje. Mogą je zgłaszać tzw. innowatorzy, czyli zarówno osoby indywidualne, jak również grupy nieformalne czy podmioty prywatne i publiczne, które mają pomysł na innowacyjne rozwiązania w zakresie sześciu obszarów:
– depopulacja,
– rozwój białych miejsc pracy,
– rozwój zielonych miejsc pracy,
– niski wskaźnik zatrudnienia kobiet,
– niski wskaźnik zatrudnienia osób 50+,
– niwelowanie skutków społecznych ubóstwa energetycznego,
– rewitalizacja miast w wymiarze społecznym.

Konkurs ma charakter ogólnopolski. Oznacza to, że pomysłodawca nie musi pochodzić ze Śląska ani na nim mieszkać. – Powinien on jednak znać specyfikę problemów społecznych regionu lub społeczności lokalnej, do której kieruje innowację – mówi Katarzyna Weideman z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. – Z doświadczenia wiemy, że proces pracy nad innowacjami najlepiej sprawdza się w zespołach. Szczególnie więc zachęcamy do zgłaszania grupy składające się z co najmniej od 2 do 5 osób – dodaje.

W konkursie zostały utworzone dwie ścieżki, w ramach których można zgłaszać innowacje. Pierwsza z nich to ścieżka „wyzwanie”, czyli 34 sprecyzowane, regionalne problemy, na które trzeba znaleźć rozwiązanie. Katalog wyzwań można znaleźć na stronie projektu, w zakładce należy znaleźć innowacyjne rozwiązanie. Druga ścieżka to ścieżka „temat”, czyli opcja dla osób, które mają własny pomysł na innowację spoza listy 34 wyzwań. Tu jednak konieczne jest znalezienie podmiotu zainteresowanego przetestowaniem rozwiązania.

Wybrani w konkursie innowatorzy otrzymają grant w wysokości do 45 tys. zł na opracowanie projektu usługi i kolejne 50 tys. zł na jej wdrożenie. Proces ten będzie wspierany przez opiekunów innowacji w zakresie merytorycznym i organizacyjnym. W sumie przez okres trwania projektu wsparcie otrzyma 40 innowacyjnych pomysłów. Zgłoszenia przyjmowane będą przez formularz dostępny na stronie projektu: www.slaska.przestrzeninnowacji.pl do 17 marca 2021 r.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj