Przedszkole nr 23 w Raciborzu współpracuje z opawską placówką [ZDJĘCIA]

przedszkole nr 23 raciborz
Polsko-czeskie projekty przedszkolne

Dzieci i nauczyciele z Przedszkola nr 23 im. Stefana Vajdy w Raciborzu i Základní škola a Mateřská škola Opava-Malé Hoštice zacieśniają więzi, uczestniczą w spotkaniach szkoleniowo–integracyjnych oraz poznają swój język i kulturę.

Przedszkole nr 23 im. Stefana Vajdy w Raciborzu kierowane przez dyrektor Judytę Kwaśnicę podjęło współpracę z opawską placówką w dzielnicy Malé Hoštice w ramach projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa RP przy wsparciu Miasta Racibórz. Koordynatorem i autorem dwóch projektów jest Karolina Ostrowska. – Pierwszy wniosek projektowy złożyliśmy w Euroregionie Silesia w 2019 roku, w marcu i udało nam się już we wrześniu 2019 przystąpić do realizacji projektu „Cześć! Ahoj! – Przedszkolaki się poznają bo granic nie znają” o wartości 11 915 € – relacjonuje.

- reklama -

Realizacja pierwszego mini projektu owocowała w nową przyjaźnią między placówkami w Raciborzu i Opawie–Malé Hoštice. – Poznawaliśmy swoje placówki podczas wspólnych wizyt na terenie obu przedszkoli. Udało nam się podglądać się nawzajem w pracy z dziećmi przy okazji organizując czas dla przedszkolaków. Czeski partner pokazał nam nowoczesne technologie, których używa do urozmaicenia nauki i zabawy w przedszkolu. Interaktywny dywan – to była nasza inspiracja. W październiku 2019 roku razem zwiedziliśmy centrum Opawy oraz Muzeum Ziemi Śląskiej. Przed nami jeszcze wspólna organizacja Olimpiady, dzięki zaplanowaniu tego działania pozyskaliśmy sprzęt sportowy. Czekają nas jeszcze warsztaty muzyczne oraz zwiedzanie miasta Racibórz – dodaje koordynator.

– Drugi projekt „Bajkowa współpraca – Czesi i Polacy zacieśniają więzi” o wartości 21 332,50 €, stał się okazją do umocnienia naszych relacji i przyjaźni oraz ukazania pięknych, polskich tradycji – mówi Judyta Kwaśnica, dyrektor raciborskiego przedszkola. – Do realizacji przystąpiliśmy nieco później niż planowaliśmy z uwagi na sytuację w Czechach i w naszym kraju. Sytuacja związana z Covid–19 nie ułatwiła nam pracy, ale nie poddaliśmy się. Nastąpiło kilka zmian i nowych rozwiązań. Podjęliśmy się współpracy z Jaro Film, firmą, która profesjonalnie nagrała „Bajkową Jasełkę”. Dzięki temu mogliśmy zaprezentować opawskiemu partnerowi piękny polski obyczaj, jakim są jasełka – relacjonuje Judyta Kwaśnica.

Kontynuując współpracę i realizację działań projektowych, dzieci i nauczyciele z Przedszkola nr 23 im. Stefana Vajdy w Raciborzu i Základní škola a Mateřská škola Opava-Malé Hoštice będą zacieśniać więzi, uczestniczyć w spotkaniach szkoleniowo–integracyjnych i nadal poznawać swój język, kulturę oraz regionalizm.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj