AstraZeneca także dla seniorów. Czy jest się czego obawiać?

koronawirus szczepionka
Fot. unsplash.com

W marcu szczepionkę firmy AstraZeneca otrzymają seniorzy z grupy wiekowej 60-65. Niepokój u niektórych osób wzbudzają doniesienia o jej skutkach ubocznych, jak również o mniejszej skuteczności niż w przypadku preparatów firm Pfizer czy Moderna.

W Polsce jest 15 698 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – to najwyższy przyrost od 26 listopada, kiedy nowych infekcji odnotowano 16 687. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 2750, śląskiego – 1989 i pomorskiego – 1399. Z powodu COVID-19 zmarło 61 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 248. Wykonano 62,6 tys. testów na obecność SARS-CoV-2. W sumie od początku epidemii w Polsce zakaziło się 1 735 406 osób, 44 360 zmarło, 1 441 479 wyzdrowiało.

- reklama -

W powiecie raciborskim jest 9 nowych zakażeń, jedna osoba zmarła.

Do tej pory wykonano w Polsce w sumie 3 465 576 szczepień przeciw COVID-19, z czego 1 214 741 osób otrzymało obie dawki. Od 12 lutego trwają szczepienia nauczycieli, do tej pory zaszczepiono ok. 60% z nich – 330 tys. Do tego celu używany jest preparat firmy AstraZeneca. W marcu tę samą szczepionkę otrzymają seniorzy z grupy wiekowej 60-65. U niektórych osób niepokój wzbudzają doniesienia o jej skutkach ubocznych, jak również o mniejszej skuteczności niż w przypadku preparatów firm Pfizer czy Moderna.

Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, mikrobiolog i wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uspokaja, że im więcej wiadomo o tym preparacie, tym mniej jest powodów do niepokoju. – Brytyjczycy szczepią tą szczepionką od prawie dwóch miesięcy i tego typu obserwacji nie poczynili. Dopóki mamy do czynienia z informacjami medialnymi, to nic jednoznacznego nie można powiedzieć. Najważniejsze są wyraźne komunikaty ze strony rządowej, czyli ministerstwa zdrowia albo ze strony producenta na podstawie badań klinicznych – tłumaczy w rozmowie z MedOnetem. Podkreśla także, że lepiej mieć objawy grypopodobne przez dwa dni niż narażać się na skutki COVID-19.

Co ze zmieniającym się przedziałem wiekowym, przy którym można stosować tę szczepionkę? – To się zmieniło, bo Europejska Agencja Leków wydała rozporządzenie, że można ją stosować u seniorów w momencie, kiedy dostała od producenta dodatkowe dane. Im dłużej będzie ta szczepionka na rynku i więcej będzie informacji o niej, to więcej będziemy wiedzieli. To jest rzecz normalna, dlatego wszystkie te preparaty mają dopuszczenia warunkowe – mówi lekarz.

Podkreśla, że szczepionka firmy AstraZeneca chroni w niemal 100% przed ciężkimi powikłaniami choroby. Jak jest w przypadku ochrony przed samym zakażeniem? – Europejska Agencja Leków na samym początku przyjęła najniższą możliwą granicę zapobiegania zakażeniu, czyli te 60%. Przy czym okazało się, że jak zwiększy się odstęp między jedną dawką a drugą do mniej więcej 12 tygodni, to ta skuteczność rośnie do 83%. Chyba jest różnica między 60 a 83. Oczywiście, nie jest to jeszcze 95% jak w przypadku Pfizera czy Moderny, ale jest ona zupełnie przyzwoita – tłumaczy dr Dzieciątkowski.

Rząd Wielkiej Brytanii jako pierwszy wprowadził szczepionkę AstraZeneca i zatwierdził ją do stosowania we wszystkich grupach wiekowych. Od dotychczasowej rekomendacji, by podawać ją tylko osobom poniżej 65. roku życia, odchodzi teraz Francja. – Każda osoba w wieku 50 lat lub starsza, która jest dotknięta chorobami współistniejącymi, może otrzymać szczepionkę AstraZeneca, w tym osoby w wieku od 65 do 74 lat – poinformował minister zdrowia Olivier Veran. Osoby w wieku 75 lat i starsi będą nadal otrzymywać tylko szczepionki Pfizera i Moderny.

Szczepionka od firmy AstraZeneca zawiera zmodyfikowanego, niegroźnego wirusa będącego nośnikiem mRNA. Do jej transportu oraz przechowywania wystarcza temperatura 2-8 stopni Celsjusza, może być trzymana w zwykłej lodówce przez co najmniej przez 6 miesięcy. Ponadto AstraZeneca uchodzi za tańszą niż preparaty konkurentów, choć oficjalne ceny nie są znane.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here