Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jak jest obchodzony w innych krajach?

Dzień Kobiet na świecie
Fot. Freepik.com

Gdzie Dzień Kobiet jest świętem narodowym? W którym kraju zabroniono obchodów? Co najczęściej wręcza się jako upominek? Sprawdzamy.

Obecnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji. Niestety są też miejsca na świecie, w których chęć świętowania Dnia Kobiet spotyka się z potępieniem, a nawet przemocą, agresją i represjami.

- reklama -

W Rosji wolne od pracy

Dzień Kobiet w Rosji świętowano już za czasów Lenina, wtedy stał się świętem narodowy. Od 1956 roku 8 marca jest dniem wolnym od pracy, a kobietom wręcza się gałązki akacji srebrzystej.

Hucznie we Włoszech

Na południu Europy Dzień Kobiet świętuje się już na kilka dni przed 8 marca. Wówczas przystanki autobusowe i słupy uliczne obwieszone są plakatami przypominającymi o święcie pań. Najpopularniejszym prezentem dla kobiet są bukiety. W sklepach panuje istne szaleństwo, bowiem mężczyźni szukają upominków dla swoich kobiet, ale także one nawzajem obdarowują się prezentami. Popularnym prezentem są żółte kwiaty tzw. mimoz.

W Tunezji inna data

Tunezja to jeden z bardziej liberalnych krajów arabskich. Kobiety mają tam większe prawa. Dzień Kobiet w Tunezji świętowany jest 13 sierpnia. Wtedy cała uwaga skupia się na paniach, a sklepy, banki i urzędy są zamknięte.

Edukacyjnie w Wielkiej Brytanii

Na wyspach znacznie większy nacisk niż na kwiaty i prezenty stawia się na wykłady i wystawy opowiadające o ważnych kobietach i historii walki o równouprawnienie.

Zabronione święto w Iranie

Iran zabrania obchodzenia Dnia Kobiet. W 2007 roku irańska policja pobiła sto osób oraz aresztowała planujących zgromadzenie. Niektóre z kobiet relacjonowały później, że były zamknięte w odosobnieniu i przesłuchiwane. Kilku aktywistów społecznych zorganizowało w reakcji na te wydarzenia strajk głodowy.

/oprac. c/

na podstawie:
wikipedia.org
glamki.se.pl
traveliger.pl

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here