Ponad 45,5 tys. osób skontrolowano na granicy z Czechami i Słowacją

straz graniczna
Fot. ŚlOSG

Z powodu braku ważnego testu z negatywnym wynikiem na koronawirusa na granicy zawróciło 16 433 osób.

Od 27 lutego trwają kontrole sanitarne na granicy z Czechami i Słowacją. Na wjeżdżających zza południowej granicy w innym celu niż powrót do domu nałożono obowiązek posiadania testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin.

- reklama -

Jak podał Bartosz Grodecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, od 27 lutego do 14 marca patrole Straży Granicznej wspierane m.in. przez policję i KAS skontrolowały 45 550 podróżujących z Czech lub ze Słowacji. 16 433 osoby nie miały ważnego testu i zrezygnowały z podróży do Polski. 1261 osób pouczono.

Tylko od minionego piątku do niedzieli sprawdzono 7980 osób, spośród których 3577 nie miało ważnego testu. 162 osoby zostały pouczone. W weekendowe kontrole zaangażowanych było 720 funkcjonariuszy. Przez całą dobę prowadziły je 54 posterunki stałe i 128 doraźnych, zmieniających miejsce działań w zależności od potrzeb.

Z obowiązku posiadania testu zwolnione są zaszczepieni na koronawirusa, a także pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci kształcący się w Polsce i wielu innych. W przypadku Polaków lub cudzoziemców mieszkających w Polsce negatywny wynik testu jest podstawą do zwolnienia z kwarantanny. Jeśli takiego testu nie posiadają, funkcjonariusze SG informują ich o obowiązku zgłoszenia się do sanepidu i odbyciu kwarantanny.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here