Episkopat zaapelował do wiernych o udział w niedzielnych mszach

koronawirus wielkanoc
Fot. freepik.com

– Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty – głosi komunikat z 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Niektóre się nie zmieniły – w kościołach obowiązuje limit jednej osoby na 15 m² i nakaz utrzymania odstępu co najmniej 1,5 m.

- reklama -

W związku z epidemią i zbliżającą się Wielkanocą Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat. Zaznaczono w nim m.in., jak ważny jest okres Wielkiego Postu, który ma przygotować wiernych na radosną celebrację Świąt Wielkanocnych. Duchowni zachęcają wiernych do uczestnictwa w niedzielnej mszy i korzystania z sakramentu spowiedzi. – Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty. Polecając wszystkich rodaków szczególnemu wstawiennictwu i opiece św. Józefa, udzielają Polakom w kraju i za granicą pasterskiego błogosławieństwa – głosi komunikat z 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Niektórzy biskupi zdecydowali się wydać własne zalecenia dla duchownych, w których określają dokładne zasady celebracji świąt. Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret, który uwzględnia zaostrzone przepisy sanitarne. Zaleca, aby w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, Poniedziałek Wielkanocny oraz w II Niedzielę Wielkanocną odprawić większą liczbę nabożeństw, aby więcej wiernych mogło wziąć udział w mszach. Ponadto jeśli pogoda będzie sprzyjać, świecenie pokarmów w Wielką Sobotę powinno odbyć się na dworze. Biskup przypomina także o konieczności noszenia maseczek oraz o dyspensie od uczestnictwa w nabożeństwach. Czytaj więcej: Dekret Biskupa Opolskiego o przebiegu Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Prof. Anna Piekarska z Rady Medycznej przy rządzie przyznała, że doradzała premierowi zamknięcie kościołów. – Ludzie zakażają się w kościołach i nie mam co do tego wątpliwości, a w okresie Wielkanocy będą zarażać się tym bardziej – powiedziała w TVN24. Prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, przyznał na antenie Polsat News, że obiekty takie jak kościoły, przedszkola i zakłady fryzjerskie, które są otwarte mimo zaostrzonych zasad sanitarnych, prędzej czy później będą musiały być zamknięte. – Moim zdaniem lepiej było zrobić to od razu – dodał prof. Fal.

– Jeżeli chodzi o kwestię kościołów, to tutaj mamy te same normatywy, te same standardy, które dotyczą również sklepów, które cały czas są otwarte – powiedział Adam Niedzielski po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Przypomniał, że w kościołach i w sklepach może przebywać jedna osoba na 15 m². – I tak jak z całą stanowczością będzie to przestrzegane i weryfikowane w sklepach, również będziemy weryfikowali to w przypadku kościołów. Wszystkie obiekty, bez wprowadzania jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na charakter, będą w ten sam sposób kontrolowane – dodał.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj