Koronawirus. „Dziecko może być teraz większym zagrożeniem dla dziadków”

koronawirus dziecko
Fot. freepik.com

– Mamy coraz więcej pediatrycznych pacjentów, którzy zachorowali jako pierwsi w rodzinie. Często ze źródła przedszkolnego czy szkolnego, także ten nowy wariant niestety wydaje się, że zmienia nieco rolę dzieci w szerzeniu pandemii – wyjaśniła dr Magdalena Okarska-Napierała.

Coraz więcej dzieci zakażonych jest koronawirusem SARS-CoV-2. – Na razie szczęśliwie wydaje się, że dzieci nadal chorują stosunkowo łagodnie, na pewno łagodniej niż dorośli. Mają trochę szersze spektrum możliwych objawów, czyli oprócz tych typowych objawów znanych z COVID-19 u dorosłych, czyli gorączki, zaburzeń oddychania, kaszlu, one też częściej mają objawy z przewodu pokarmowego, część jakieś niespecyficzne wysypki, nadal to choroba raczej łagodna u dzieci – mówiła dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM w TVN24. – Zdecydowaną większość naszych pacjentów stanowią dzieci z innymi chorobami, które są wskazaniem do hospitalizacji – chorobami specjalistycznymi, onkologicznymi, neurologicznymi i innymi, które przy okazji są zakażone SARS-CoV-2. Takich pacjentów faktycznie teraz jest więcej – dodała.

- reklama -

Jak powiedziała dr Okarska-Napierała, większa zapadalność dzieci na COVID-19 jest związana z brytyjskim wariantem wirusa, który wydaje się szerzyć o wiele skuteczniej nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci i między dorosłymi i dziećmi. – Mamy coraz więcej pediatrycznych pacjentów, którzy zachorowali jako pierwsi w rodzinie. Często ze źródła przedszkolnego czy szkolnego, także ten nowy wariant niestety wydaje się, że zmienia nieco rolę dzieci w szerzeniu pandemii – wyjaśniła. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w sobotę, że udział bardziej zaraźliwej, brytyjskiej mutacji wirusa osiągnął w kolejnych badaniach w Polsce wartość 80%.

– W nauce to zajmuje chwilę czasu, żeby wiarygodnie ocenić takie nowe zjawiska jak właśnie nowy wariant koronawirusa i jego wpływ na przebieg choroby u dzieci, ale w „Lancecie” pojawiła się już pierwsza publikacja brytyjska, gdzie podkreślono, że na tę chwilę wydaje się, że dzieci chorują tak samo jak wcześniej – stwierdziła i dodała, że ciężkość przebiegu choroby u dzieci nie uległa zmianie, jedynie częściej na nią zapadają.

Zaznaczyła, że do czasu pojawienia się nowego wariantu koronawirusa dzieci, zwłaszcza małe, wydawały się zarówno chronione przed samym zakażeniem i rzadziej to zakażenie przenosiły na bliskich. – Teraz wydaje się, że niestety skuteczność szerzenia się tego wirusa między dziećmi a dorosłymi również się zwiększyła. Musimy się liczyć z tym, że dziecko może być teraz większym zagrożeniem na przykład dla dziadków – ostrzegła dr Okarska-Napierała.

Stwierdziła, że z ulgą przyjęła decyzję o przejściu szkół na zdalny tryb nauczania. – To jest dla nas odczuwalne, że tych chorych jest coraz więcej. Dla pediatrów nadal nie jest to duży problem, my sobie prawdopodobnie poradzimy, ponieważ zdecydowaną większość pacjentów hospitalizowanych stanowią dzieci z innymi chorobami i koronawirus nie stanowi w tym sensie takiego obciążenia dla systemu opieki. Zamknięcie szkół zwiększa nadzieją na ograniczenie szerzenia się wirusa wśród dorosłych i w związku z tym poprawę sytuacji, która w tej chwili jest bardzo alarmująca, jeśli chodzi o pacjentów dorosłych – dodała.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj