„Podwójnie zmutowany” wariant koronawirusa wykryto w Indiach

koronawirus indie
Fot. dw.com

Nowy wariant znaleziono w 206 próbkach w najbardziej dotkniętym epidemią zachodnim stanie Maharasztra, został również wykryty w dziewięciu próbkach w Delhi.

W Indiach, jednym z państw najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa, wykryto „podwójnie zmutowany wariant”. – Znaleziono go w 206 próbkach w najbardziej dotkniętym epidemią COVID-19 zachodnim stanie Maharasztra – poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor Krajowego Centrum Kontroli Chorób, Sujeet Kumar Singh. Nowy wariant został również wykryty w dziewięciu próbkach w stolicy kraju Delhi. – Sekwencjonowanie genomu i analiza próbek ze stanu Maharasztra wykazały mutacje w wirusie, które nie pasują do wcześniej skatalogowanych tzw. niepokojących wariantów – przekazało ministerstwo zdrowia.

- reklama -

Maharasztra to jeden z najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa stanów w Indiach, ale ministerstwo przekazało, że nie jest jasne, czy nowy wariant powoduje wzrost zakażeń tylko w tym stanie, czy też w innych regionach kraju.

– Chociaż tzw. niepokojące warianty i nowy podwójnie zmutowany wariant zostały znalezione w Indiach, nie zostały one wykryte w takiej liczbie, żeby móc ustalić bezpośredni związek lub wyjaśnić szybki wzrost nowych przypadków zakażenia w niektórych stanach – poinformował resort, nie ujawniając więcej szczegółów.

Indie zgłosiły już kilka przypadków wariantu, który po raz pierwszy wykryto w Wielkiej Brytanii, jak również te, które po raz pierwszy znaleziono w RPA i Brazylii.

Jak poinformowano w środę, w ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 47 262 nowe infekcje koronawirusem – to najwięcej od początku listopada. Ogółem do tej pory w tym kraju zdiagnozowano ponad 11,7 mln przypadków. Tylko USA i Brazylia mają większą liczbę zakażeń – odpowiednio ponad 29,9 mln i 12,3 mln. Liczba zgonów spowodowanych COVID-19 w Indiach w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła o 275 – to najwięcej w tym roku. Ogólna liczba zgonów zwiększyła się do 160 441.

Tymczasem kilka stanów ogłosiło zakaz dużych zgromadzeń przed hinduistycznym świętem Holi w ten weekend. Zaalarmowany przez wzrost zachorowań rząd federalny ogłosił, że rozszerza ogólnokrajową kampanię szczepień, aby objąć nią wszystkich powyżej 45. roku życia, i zaapelował do obywateli, aby się szczepili.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here