Ruszyła rejestracja na szczepienia dla 40-latków. Okazało się, że to usterka w systemie

szczepienia lekarz
Fot. freepik.com

– W ostatnich dwóch dniach ta rejestracja zwolniła, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy dla osób, które w styczniu zgłosiły gotowość do rejestracji – mówił Michał Dworczyk. Później poinformował, że nastąpiła usterka w systemie, a osoby pomiędzy 40. a 59. rokiem życia powinny być rejestrowane na drugą połowę maja.

W nocy ze środy na czwartek niespodziewanie ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób w wieku od 40 do 59 lat, które zgłaszały wcześniej chęć szczepienia – mimo że według przedstawianego wcześniej harmonogramu rejestracja ich roczników jeszcze się nie rozpoczęła. Byli oni zapisywani na terminy w nawet w pierwszej połowie kwietnia. Informację o zapisach potwierdził rano w RMF FM pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. – W ostatnich dwóch dniach ta rejestracja zwolniła, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy dla osób, które w styczniu zgłosiły gotowość do rejestracji. I zostały dziś w nocy wyznaczone skierowania dla osób od 40. do 60. roku życia – powiedział. Informacja o rejestracji dla młodszych roczników pojawiła się również na profilu #SzczepimySię na Twitterze.

- reklama -

Później na konferencji prasowej Michał Dworczyk poinformował, że nastąpiła usterka w systemie, a osoby pomiędzy 40. a 59. rokiem życia powinny być rejestrowane na drugą połowę maja. Powiedział też, że w związku z tym rejestracja zostanie wstrzymana na kilka godzin. – Po usunięciu usterki do każdej osoby z grupy 40-59, która otrzymała termin na kwiecień, zadzwoni automat lub konsultant, proponując termin w drugiej połowie maja – zapowiedział. – Wypada nam jeszcze raz przeprosić za ten systemowy błąd – powiedział.

Michał Dworczyk powtórzył, że rejestracja dotyczy tylko osób, które wypełniały wcześniej deklarację o chęci zaszczepienia się. – Żadni czterdziestolatkowie i pięćdziesięciolatkowie, którzy w styczniu czy w lutym nie złożyli deklaracji przez formularz elektroniczny gotowości zaszczepienia się, nie mogą się dzisiaj zapisać i nie będą mogli się zapisać dzisiaj – tylko wtedy, gdy przyjdzie ich kolej wiekowa – mówił.

Pełnomocnik do spraw szczepień poinformował na konferencji, że cały czas mogą się rejestrować wszystkie osoby powyżej 60. roku życia. – Ostatnio tych zgłoszeń było dużo mniej, ale nie możemy dopuścić do sytuacji, gdzie osoby czterdziestokilkuletnie czy pięćdziesięciokilkuletnie będą szczepione przed seniorami powyżej 70. czy przed osobami powyżej 60. roku życia – mówił.

Zaapelował do osób, które ukończyły 60 lat, by korzystały z możliwości zarejestrowania się na szczepienie. – Mamy do końca maja ponad 1 800 000 wolnych terminów, namawiamy też punkty szczepień do tego, żeby przepisywały osoby starsze, które zostały zapisane na przykład na początek czy połowę maja, na terminy kwietniowe, jak najbliższe – dodał Michał Dworczyk.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here