Budżet obywatelski 2022: Rybnik stawia na ekologię

rybnik przystanek autobus
Zielony przystanek w Rybniku. Fot. UM Rybnik

– Poprzez realizację projektów obywatelskich wspólnie zadbamy o środowisko naturalne i stworzymy ekomiejsca, które będą sprzyjać zdrowemu stylowi życia w naszym mieście – mówi Piotr Kuczera.

Już wkrótce rybniczanie będą mogli składać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego na 2022 r. W tym roku miasto zachęca do składania pomysłów dotyczących szeroko pojętej ekologii.

- reklama -

– Budżet obywatelski jest okazją, aby sfinansować działania proekologiczne, którym w naszym mieście powinno się przypisać szczególną rolę z uwagi na fatalną jakość powietrza. Podpowiadamy zatem, jakie pomysły można składać w tym obszarze, aby w przyszłości cieszyć się z lepszej jakości powietrza, korzystać z dóbr natury i atrakcyjniej spędzać wolny czas – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Poprzez realizację projektów obywatelskich wspólnie zadbamy o środowisko naturalne i stworzymy ekomiejsca, które będą sprzyjać zdrowemu stylowi życia w naszym mieście – dodaje.

W wyniku badań przeprowadzonych podczas realizacji projektu „www.rybnik360.eu – Deep Demonstration” zostały zdiagnozowane potrzeby mieszkańców m.in. w zakresie poprawy jakości życia i jakości powietrza. Mieszkańcy Rybnika wielokrotnie wskazywali, że zieleń jest dla nich bardzo ważna, prowadzi do aktywizacji i jednoczenia społeczności lokalnej.

– Działania zmierzające do poprawy jakości powietrza, a także ekoprojekty wpisują się w podwyższanie jakości życia w Rybniku. To bardzo istotne, aby kierować naszą uwagę na zielone projekty. One są przyszłością i będą nas bardziej wiązać z miastem. Na tej bazie możemy również wzmacniać działania edukacyjne, które będą tworzyć wyobraźnię ekologiczną wśród dzieci i młodzieży – przekonuje Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika.

Miasto Rybnik proponuje, aby wśród projektów zgłaszać np. nasadzenia drzew przy najczęściej używanych ciągach pieszo-jezdnych w dzielnicach, zagospodarowanie na terenie osiedli mieszkaniowych, pielęgnację, rozbudowę i doposażenie istniejących parków i skwerów, utworzenie woonerfów takich jak np. woonerfy w Łodzi – przestrzeni publicznej łączącej w sobie funkcje ulicy, ścieżki rowerowej, parkingu, deptaku i miejsca spotkań dla mieszkańców, utworzenie parków kieszonkowych, gdzie 70% powierzchni takiego parku stanowi zieleń, wyposażone również w elementy małej architektury, powstanie ogrodów deszczowych, zielone przystanki w dzielnicach, miniogrody sensoryczne, tworzenie łąk kwietnych czy zielnych dachów na budynkach. Proponuje też rozwijanie fachowego „technicznego” doradztwa dla mieszkańcóww zakresie termomodernizacji, źródeł ciepła – jaki wybrać wariant termomodernizacji, jakie działania przyniosą najlepsze efekty przy ograniczonych środkach, jakie będą realne koszty ogrzewania itp. Decyzje w tym obszarze są trudne i wymagają fachowej wiedzy, której nie ma przeciętny mieszkaniec.

Jak podkreśla magistrat, od kilku lat niektóre miasta w Polsce finansują zielone pomysły swoich mieszkańców. Wiele przykładów można znaleźć wśród pomysłów realizowanych m.in. w Katowicach, Poznaniu, Warszawie, Lublinie czy też w Gdańsku. Do najbardziej popularnych i wybieranych przez mieszkańców należy zaliczyć: wykonywanie różnego rodzaju nowych nasadzeń drzew, krzewów oraz uzupełnianie istniejącego drzewostanu, rewitalizację istniejących parków, placów, ogrodów i skwerów czy zakładanie kwietnych łąk, ale także zakładanie budek lęgowych dla małych ptaków, domów dla owadów, wiewiórek i jeży oraz skrzynek lęgowych dla wróbli i jerzyków.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj