Rondo przy Rybnickiej rośnie jak na drożdżach. Wkrótce nim pojedziemy [ZDJĘCIA]

Idzie nadzieja na zmniejszenie korków na odcinku budowy ronda kończącego obwodnicę przy ul. Rybnickiej.

Kilka miesięcy temu przy ulicy Rybnickiej, na wysokości zjazdu do ul. Piaskowej, trwają wzmożone prace związane z budową ronda. Kierowcy stojąc w tym miejscu w korku, mają okazję do zaobserwowania postępu prac. Kilka dni temu na wyprofilowanym terenie ronda pojawił się asfalt a zajęty pas ruchu włączony do bodowy ma przygotowany wjazd do ulicy Rybnickiej.

- reklama -

Wkrótce można się spodziewać włączenia do ruchu fragmentu nowego ronda jako bajpasu podczas prac na Rybnickiej. Jak wiemy, obecnie na skrzyżowaniu z ul. Piaskową występuje zwężenie, ruch odbywa się jednym pasem. W godzinach szczytu tworzą się tu ogromne korki, gdyż  jednym pasem muszą jechać również ci kierowcy, którzy kierują się prosto (na Ostróg i Płonię). Sytuację jeszcze bardziej komplikują bariery znakujące rejon remontu, które znacznie ograniczają widocznych tym, którzy chcą z Rybnickiej kręcić w lewo (jadąc do Raciborza).

W przypadku uruchomienia części nowego ronda, powinniśmy zauważyć dużo płynniejszy ruch i wyjazd w kierunku Ostroga i Płoni, i być może nieco łatwiejszy wyjazd w kierunku ulicy Piaskowej.

Mimo tego, że ruch w godzinach szczytu powoduje w rejonie budowy chwilowe korki, to jednak trzeba obiektywnie przyznać, że utrudnienia nie są aż tak dokuczliwe jak podczas remontu ul.Bosackiej i budowy ronda przy ul. Armii Krajowej. Paradoksalnie też „pandemia ograniczyła ruch” – dzięki zamknięciu szkół. Kolejne okoliczności sprzyjające zmniejszeniu ruchu na tym odcinku to zbliżający się okres wakacyjny, który z uwagi na zamknięcie szkół i urlopy, notuje zawsze mniejsze natężenie ruchu.

Zakończenie budowy ronda stanowiącego jeden z elementów budowanej obwodnicy Raciborza planowane jest do końca 2021 r. Cała droga ma zostać oddana do użytku w lutym 2022 r.

W ramach prac wykonana zostanie nowa droga klasy głównej ruchu przyspieszonego o łącznej długości 7,8 km, która stanowi obwodnicę południową Raciborza.  Na odcinku od Rudnika do węzła z ul. Gliwicką będzie jednojezdniowa, a na odcinku od ul. Gliwickiej do Rybnickiej będą dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Ponadto wykonawca buduje nowy most nad Odrą i wiadukt nad linią kolejową Chałupki – Kędzierzyn-Koźle. Wykonawcą jest firma Strabag Infrastruktura Południe. Budowa raciborskiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna pochłonie 296 106 050 zł, z czego 146 mln pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej.

 

/i/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj