Od 19 kwietnia otwarte żłobki i przedszkola. Pozostałe obostrzenia przedłużone

Minister Zdrowia
Minister Zdrowia

Zmiany wśród obostrzeń dotyczą jedynie żłobków i przedszkoli oraz sportu na świeżym powietrzu. Wszystkie pozostałe ograniczenia zostają przedłużone. Hotele pozostają nieczynne do 3 maja włącznie.

– Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień z jednym wyjątkiem. Od 19 kwietnia dzieci wrócą do przedszkoli i żłobków. Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie. Nie ma dalszej eskalacji zakażeń – poinformował dziś Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

- reklama -

Hotele, żłobki i przedszkola, sport

Rząd przedłużył obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie. 19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. – Dopuszczamy także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 25 osób – poinformował dziś resort zdrowia.

Hotele pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.

Działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia rząd dopuszcza możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadza się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób. Pozostałe zasady bezpieczeństwa bez zmian. Dotychczasowe obostrzenia przedłużono do niedzieli 25 kwietnia.

Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2
1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2

Kult religijny, salony fryzjerskie, kultura

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte. Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj