Sezon grzewczy to sezon smogowy. Jakość powietrza zimą gorsza niż rok temu

dym smog komin
Fot. freepik.com

Pierwsza połowa sezonu grzewczego w porównaniu z minionymi latami nie wyglądała źle, jednak przez późniejszy kilkutygodniowy spadek temperatur liczba dni ze złą jakością powietrza poszła mocno w górę.

Kończący się sezon grzewczy oznaczał kolejną odsłonę walki ze smogiem. Mrozy występujące podczas minionej zimy przy bezwietrznej pogodzie oznaczały także pogorszenie jakości powietrza. W Raciborzu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – od października 2020 r. od marca 2021 r. – odnotowano 56 dni z przekroczonymi normami pyłu zawieszonego PM10. Rok temu było ich 44. W Rybniku takich dni było 65 – o 12 więcej niż podczas zeszłego sezonu. Najgorsza sytuacja w regionie była w Wodzisławiu Śląskim, gdzie dni z przekroczonymi normami pyłu zawieszonego PM10 było aż 68 – o 15 więcej niż przed rokiem. Pierwsza połowa sezonu grzewczego w porównaniu z minionymi latami nie wyglądała źle, jednak przez późniejszy kilkutygodniowy spadek temperatur liczba dni ze złą jakością powietrza poszła mocno w górę.

- reklama -

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinno przekraczać 50 µg/m³. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska jeśli przekroczy ten poziom przynajmniej 36 razy w roku, klasyfikuje się je jako przekroczenie standardu jakości powietrza. Dane ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska wskazują, że każde z tych miast wyczerpało już ten limit. W Raciborzu od początku 2021 r. norma była przekroczona przez 37 dni, w Rybniku przez 46, a w Wodzisławiu Śląskim – 52.

PMŚ prowadzony jest przez Inspekcję Ochrony Środowiska i obejmuje zadania związane m.in. z badaniem i oceną stanu zanieczyszczenia powietrza. Jak podkreśla Polski Alarm Smogowy, dane z tych stacji są rzetelne, wiarygodne, a przez to porównywalne. PAS postrzega zanieczyszczenie powietrza jako poważne zagrożenie zdrowia i życia osób mieszkających w Polsce. Działa także na terenie woj. śląskiego, a jego koordynatorem jest Emil Nagalewski. Do walki ze smogiem przyczyniają się również akcje społeczne takie jak Nie Truj Sąsiada – przedsięwzięcie 28 gmin i powiatów z terenu Subregionu Zachodniego województwa śląskiego czy Karny Kopciuch, które mają na celu zwiększania świadomości mieszkańców w zakresie dbania o czyste powietrze poprzez zmianę urządzeń i nawyków grzewczych.

Czyta także: Racibórz wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj