Racibórz zyskał kolejną aleję drzew. 97 dębów przy ścieżce rowerowej

nasadzenia sciezka
Miasto posadziło prawie 100 dębów przy ścieżce rowerowej. Fot. UM Racibórz

W 2020 r. w Raciborzu nasadzono 126 nowych drzew, 300 krzewów i blisko 40 tysięcy kwiatów. W tym roku zazieleniła się ul. Długa, planowane są nasadzenia przy ul. Matejki, Parku Zamkowym i Parku Roth.

Przy ścieżce rowerowej do Łężczoka, przy ul. Gliwickiej, Miasto Racibórz zasadziło 97 dębów szypułkowych odmiany 'Fastigiata’.

- reklama -

– Wspólnie z naszymi służbami komunalnymi wypracowujemy korzystniejsze rozwiązania dla raciborskiej zieleni. Jest to z jednej strony odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców głównie w toku prac nad strategią rozwoju miasta, z drugiej zaś konsekwentna realizacja zaplanowanych działań. Oprócz nowych nasadzeń trwają m. in. prace koncepcyjne nad utworzeniem nowego raciborskiego parku. Tu, póki co, nie chciałbym zdradzać więcej szczegółów. Prace te koordynują moi zastępcy Dawid Wacławczyk i Dominik Konieczny – wyjaśnia prezydent Dariusz Polowy.

Z końcem marca miasto zaczęło zazieleniać ul. Długą, sadząc kilkanaście drzew ozdobnej wiśni piłkowanej, a także jałowce, miskanty, lawendę, trzmielinę oraz kwiaty ozdobne. – Tylko tej wiosny posadzimy łącznie 160 drzew i aż 800 sztuk krzewów. Oprócz alei wzdłuż ścieżki rowerowej, kilkanaście nowych nasadzeń realizowanych jest przy ul. Matejki (od skrzyżowania z ul. Słowackiego w stronę ul. Opawskiej), tam rosnąć będzie grab pospolity 'Fastigiata’, posadzimy też topole białe i dęby w Parku Zamkowym i Parku Roth – wylicza wiceprezydent Dominik Konieczny.

W 2020 r. w Raciborzu nasadzono 126 nowych drzew, 300 krzewów i blisko 40 tysięcy kwiatów. – Samo posadzenie roślin jest efektem końcowym dłuższego procesu projektowania, podczas którego trzeba uwzględnić wiele złożonych aspektów. Rośliny dobierane są tak, aby pasowały swoją wysokością, szerokością i pokrojem do danej przestrzeni, spełniały odpowiednie funkcje, a jednocześnie nie zacieniały mieszkań czy nie utrudniały komunikacji. W Raciborzu oprócz wspomnianych wyżej gatunków drzew sadzimy robinię akacjową, śliwę wiśniową, wierzbę płaczącą, głogi czy klony – tłumaczy magistrat. Drzewa zlokalizowane są zarówno w zieleni przydrożnej jak i w parkach, na skwerach i zieleńcach. Część z nasadzeń jest realizowana jako nasadzenia zastępcze – 23 sztuki, z tego 21 w zieleni przydrożnej, pozostałe to nowe nasadzenia. Wśród krzewów sadzone są derenie, pięciorniki krzewiaste czy róże okrywowe. W parku Roth pojawiają się żylistki, śnieguliczki i różne gatunki tawuły.

Za kilka dni obchodzony będzie światowy Dzień Ziemi. – Dbanie o każdy kawałek zieleni to wielkie zobowiązanie w stosunku do przyszłych pokoleń. Działania są potrzebne od zaraz. Jedną z takich inicjatyw ze strony miasta jest akcja Kwiatki Agatki, w której do zakładania mini łąk kwietnych zaprosiliśmy przedszkola, szkoły i stowarzyszenia. Nasza propozycja spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Akcja ma również wymiar edukacyjny, ponieważ uczymy najmłodszych tego, jakie korzyści daje nam przyroda. Przyglądamy się też dokładnie zieleni w ścisłym centrum, chcemy ją stale wzbogacać i urozmaicać – podkreśla wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

Równolegle kontynuowane są prace związane z zakładaniem łąk kwietnych w przestrzeni miejskiej. Sukcesywnie przez miejskie służby komunalne przygotowywane są nowe tereny pod łąki kwietne. W tym roku powstaną one w trzech lokalizacjach: na terenie zielonym przy ul. Drzymały – tj. przedłużenie skweru Moniuszki, naprzeciwko urzędu Skarbowego, na Ostrogu przy zjeździe z Ronda Zamkowego – teren zielony po stronie sklepu Biedronka oraz na wyspach przy przystankach autobusowych na Placu Konstytucji 3 Maja.

Miejskie łąki kwietne poprawiają estetykę miasta i dają możliwość bliższego obcowania z naturą, jednak przede wszystkim wzbogacają ekosystem i mają wszechstronne korzystne działanie ekologiczne na środowisko. Absorbują zanieczyszczenia, ochładzają i spulchniają glebę, sprawiając, że woda deszczowa wnika łatwiej i zostaje na dłużej. W porównaniu do tradycyjnego trawnika rzadziej trzeba je kosić, a to oznacza mniej spalin. To tylko kilka spośród wielu korzyści płynących z zakładania w miastach łąk kwietnych. Jesienią ubiegłego roku miasto zorganizowało warsztaty edukacyjne dla mieszkańców i wysialiśmy łąkę na terenie zielonym przy cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Reymonta w Raciborzu. Łąkę kwietną wraz z domem dla owadów założono także w Parku Jordanowskim.

– Wspólnie z wydziałem ochrony środowiska i rolnictwa, miejską architekt oraz wydziałem komunalnym planujemy kolejne działania. W najbliższych dniach ogłosimy nową edycję konkursu Zielono Mi promującą dbałość o zieloną przestrzeń swojego miejsca zamieszkania czy pracy – informuje Dawid Wacławczyk. W tym roku oprócz dotychczasowych kategorii: balkonów/loggii i tarasów pojawią się nowe: przestrzeń zielona przy zakładach pracy, ogrody przy kamienicach oraz nowe nasadzenia i rewitalizacja terenów dotychczas zaniedbanych i nieobsadzonych zielenią.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. komuna wróciła do raciborka.towarzysze portowy,plagiator oraz cham podczas lunchu sadzą drzewa.nadają się do pracy fizycznej.innej pracy się nie imają.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here