Kwiatki Agatki w Raciborzu. 11 placówek stworzy łąki kwietne

ewa klimaszewska architekt miejski raciborz
Architekt miejski Ewa Klimaszewska. Fot. UM Racibórz

W akcji zakładania miniłąk kwietnych udział biorą przedszkola, szkoły podstawowe, stowarzyszenia, RCK i Zespół Szkół Budowlanych.

Miasto Racibórz wspólnie z Fundacją Łąka i Arboretum Bramy Morawskiej rozpoczęło realizację akcji „Kwiatki Agatki” mającej na celu stworzenie miniłąk w sąsiedztwie przedszkoli i szkół podstawowych, a także innych placówek i stowarzyszeń. Cieszy się ona wielkim zainteresowaniem – liczba chętnych do udziału jest większa niż przygotowanych pakietów nasion. Miasto wydało już wszystkie. – Tak duże zainteresowanie tworzeniem łąk kwietnych napawa optymizmem. Cieszy fakt, że najmłodsi raciborzanie otrzymają cenną lekcję na temat nieprzecenionej roli bioróżnorodności w naszym środowisku. Dostrzegając potencjał takich działań, z optymizmem patrzymy w przyszłość, a ta jest bardzo kolorowa… od kwiatków! – podkreśla magistrat.

- reklama -

Lista placówek biorących udział w akcji:
1. Zespół Szkół Specjalnych
2. Raciborskie Centrum Kultury
3. Stowarzyszenie Drengów znad Górnej Odry
4. Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne „Pracownia Przyszłości”
5. Zespół Szkół Budowlanych
6. Przedszkole nr 12
7. Przedszkole nr 16
8. Przedszkole nr 23
9. Szkoła Podstawowa nr 1
10. Szkoła Podstawowa nr 13
11. ZSP nr 3

Miejskie łąki kwietne poprawiają estetykę miasta i dają możliwość bliższego obcowania z naturą, jednak przede wszystkim wzbogacają ekosystem i mają wszechstronne korzystne działanie ekologiczne na środowisko. Absorbują zanieczyszczenia, ochładzają i spulchniają glebę, sprawiając, że woda deszczowa wnika łatwiej i zostaje na dłużej. W porównaniu do tradycyjnego trawnika rzadziej trzeba je kosić, a to oznacza mniej spalin.

– W naszym mieście już od jakiegoś czasu wypracowywane są korzystniejsze rozwiązania dla raciborskiej zieleni. Sukcesywnie przez miejskie służby komunalne przygotowywane są nowe tereny pod łąki kwietne. Dodatkowo jesienią ubiegłego roku zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne dla mieszkańców i wysialiśmy łąkę na terenie zielonym przy cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Reymonta w Raciborzu. Łąkę kwietną wraz z domem dla owadów założyliśmy także w Parku Jordanowskim – informuje miasto.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here