Czytelnia raciborskiej biblioteki otwarta. Dostęp do ponad 3 mln publikacji

biblioteka czytelnia raciborz
Czytelnia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu

Nowością jest dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej przez system Academica. System jest odpowiedzią na ograniczenia wypożyczeń międzybibliotecznych, które spowodowała pandemia.

Po ponad roku od zamknięcia działalność wznawia Czytelnia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborza. Otwarcie nastąpi 4 maja.

- reklama -

Czytelnia oferuje możliwość skorzystania z komputera, czarno-białego wydruku lub wykonania ksera. Na miejscu udostępniany jest księgozbiór podręczny przydatny przy pracy naukowej – Czytelnia posiada bogatą kolekcję zbiorów związanych z Raciborzem i regionem. Nowością jest dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej przez system Academica. System jest odpowiedzią na ograniczenia wypożyczeń międzybibliotecznych, które spowodowała pandemia.

Zasady korzystania z Czytelni:
– w Czytelni może przebywać jednocześnie dwóch użytkowników,
– obowiązuje rezerwacja miejsc; rezerwację można dokonać, wysyłając maila na adres [email protected] lub dzwoniąc pod numer 415 37 24 wew. 29,
– obowiązują limity czasowe: dla użytkowników korzystających ze stanowisk komputerowych lub księgozbioru podręcznego wynosi 1 godzinę, dla korzystających z systemu Academica 3 godziny; stanowiska komputerowe oraz stanowiska pracy przy stołach są dezynfekowane po każdym użytkowniku.

Darmowa wypożyczalnia Academica umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. To dostęp do 3 408 642 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Publikacje dzielą się na dwie kategorie:
– publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń.
– publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na wybranych komputerach w bibliotekach należących do systemu Academica.

W Academice udostępniane są przede wszystkim książki i czasopisma naukowe ze zbiorów Biblioteki Narodowej, w tym: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe, lektury na konkursy i olimpiady przedmiotowe oraz czasopisma naukowe z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze wszystkich dziedzin wiedzy. Dostępne są również publikacje niskonakładowe oraz niedostępne na rynku wydawniczym.

Logowanie do Academici odbywa się na podstawie okazania karty bibliotecznej. Bibliotekarz zakłada czytelnikowi konto w systemie, nadając login oraz tymczasowe hasło potrzebne do pierwszego logowania.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here