Szczepionka przeciw COVID-19 chroni nie tylko zaszczepionych

koronawirus szczepienia
Fot. freepik.com

U osób, które zakaziły się koronawirusem po pierwszej dawce szczepionki, ryzyko przekazania choroby domownikom jest nawet o połowę mniejsze niż u tych niezaszczepionych.

Osoby zaszczepione jedną dawką szczepionki Pfizer-BioNTech lub AstraZeneca, które zakaziły się trzy tygodnie po szczepieniu, od 38% do 49% rzadziej przenosiły wirusa na osoby, z którymi miały kontakt w gospodarstwie domowym. Tak wynika z najnowszych badań Public Healt England. Poziom ochrony był podobny niezależnie od wieku badanych osób i ich kontaktów.

- reklama -

– To wspaniała wiadomość – wiemy już, że szczepionki ratują życie, a niniejsze badanie stanowi najbardziej wszechstronne dane z rzeczywistego świata, które pokazują, że ograniczają one również przenoszenie tego śmiertelnego wirusa – powiedział brytyjski sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej, Matt Hancock.

– To dodatkowo potwierdza, że szczepionki są najlepszym sposobem na wyjście z tej pandemii, ponieważ chronią cię i mogą zapobiec nieświadomemu zakażeniu kogoś w twoim gospodarstwie domowym – stwierdziła dr Mary Ramsay, kierownik działu szczepień w PHE.

W badaniu wzięto pod uwagę 57 000 kontaktów z 24 000 gospodarstw domowych, w których potwierdzono laboratoryjnie przypadek szczepienia. Porównano je do prawie miliona kontaktów z niezaszczepionymi przypadkami. Dr Ramsay zastrzegła, że chociaż te odkrycia są bardzo zachęcające, to nawet zaszczepione osoby nadal powinny zachowywać się tak, jakby były zakażone wirusem, przestrzegać zasad higieny i wytycznych dotyczących dystansu społecznego.

Poprzednie badania PHE wykazały, że zarówno szczepionki Pfizer-BioNTech, jak i AstraZeneca są bardzo skuteczne w ograniczaniu zakażeń COVID-19 wśród osób starszych, a do końca marca udało się zapobiec 10 400 zgonom osób powyżej 60 lat.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here