Różowe skrzyneczki w Rybniku. Celem akcji walka z ubóstwem menstruacyjnym

Różowa skrzyneczka
Fot. FB/UM Rybnik

Rybnik przyłączył się do ogólnopolskiej walki z ubóstwem menstruacyjnym. Ten problem dotyka w Polsce 4% kobiet. W jego rozwiązaniu mają pomóc różowe skrzyneczki, w których znajdą się darmowe środki higieny osobistej.

Różowa skrzyneczka to oddolna inicjatywa, której celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji. – Staramy się o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Głośno mówimy potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki – czytamy na stronie akcji. Jej inicjatorzy podają, że w Polsce blisko 500 000 kobiet nie stać na zakup podpasek i tamponów.

- reklama -

W raporcie publikowanym na stronie rozowaskrzyneczka.pl czytamy, że kobiety z ubogich rodzin stosunkowo rezygnują z zakupu środków higienicznych na rzecz innych artykułów, których zakup postrzegają jako ważniejszy. Problem ubóstwa menstruacyjnego szczególnie dotyka kobiety osadzone w zakładach karnych, na standardowe 5-7 dni miesiączki kobieta otrzymuje tam jedynie 20 podpasek.

https://www.facebook.com/rybnikeu/posts/4210634505669403

Listę rybnickich szkół, w których pojawią się różowe skrzyneczki można znaleźć na stronie Różowa Skrzyneczka w zakładce Mapa skrzyneczek.

Co sądzicie o tej akcji? Zachęcamy do dyskusji na Facebooku!

https://www.facebook.com/raciborzcompl/posts/4284121964941685

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here