Koncerty w plenerze wracają. Jakie są wytyczne?

koncert
Fot. freepik.com

Organizatorzy muszą udostępnić widzom lub słuchaczom co drugie miejsce na widowni, a przy braku wyznaczonych miejsc należy zachować odległość 1,5 m.

Od 4 czerwca możliwe będzie prowadzenie działalności „związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki” na otwartym powietrzu. Tak wynika z rozporządzenia opublikowanego we wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że koncerty i inne wydarzenia w plenerze powrócą – ale pod pewnymi warunkami.

- reklama -

Koncerty i inne wydarzenia kulturalne będą jednak organizowane w reżimie sanitarnym. Organizatorzy muszą udostępnić widzom lub słuchaczom co drugie miejsce na widowni – zajętych może być nie więcej niż 50% miejsc. Według rozporządzenia w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni należy zachować odległość 1,5 m między widzami. W wydarzeniu może wziąć udział wówczas nie więcej niż 250 osób. Widzowie lub słuchacze mają obowiązek zakrywania ust i nosa. W trakcie wydarzeń nie będzie można również spożywać posiłków czy pić napojów. Do limitu osób nie będzie wliczać się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Ze znowelizowanego rozporządzenia wynika, że koncerty i widowiska cyrkowe będą mogły być organizowane także w pomieszczeniach – pod podobnymi warunkami jak plenerowe oraz z limitem 1 osoby na 15 m² powierzchni pomieszczenia.

Utrzymywanie obostrzeń dotyczących koncertów mimo luzowania w innych dziedzinach spotyka się z protestem branży muzycznej. – Żądamy elementarnej sprawiedliwości – uwolnienia koncertów i możliwości ich realizacji od 29 maja – taki apel skierowano do rządzących. Stanowisko Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich, Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych, Polskiej Izby Techniki Estradowej i Związku Zawodowego Muzyków RP pojawiło się w niedzielę na profilach wielu polskich artystów w mediach społecznościowych. Podkreślono, że to protest „w imieniu organizatorów, menedżerów, techników, firm scenotechnicznych, promotorów, pracowników obsługi wydarzeń, artystów, muzyków i dziesiątek tysięcy ludzi związanych z kulturą i rozrywką w Polsce, ale także w imieniu milionów fanów, uczestników wydarzeń koncertowych różnego typu”.

O odmrożenie koncertów apelował także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. W piśmie do ministra zdrowia zwrócił uwagę, że zakaz koncertów jest niezrozumiały, skoro od 22 maja można oglądać spektakle teatralne.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here