Polska przystępuje do szczepień dzieci od 12. roku życia

koronawirus szczepienia
Zdjęcie poglądowe. Fot. freepik.com

Po pozytywnej decyzji Europejskiej Agencji Leków i rekomendacji działającej przy premierze Rady Medycznej, Polska przystępuje do szczepień dzieci od 12. roku życia. Pierwsze szczepionki zostaną podane uczniom już 7 czerwca.

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w piątek 28 maja wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat, natomiast działająca przy premierze Rada Medyczna wydała pozytywną rekomendację w tym temacie w poniedziałek 31 maja.

- reklama -

Szczepienia dzieci od 12. roku życia rozpoczną się 7 czerwca. – Po analizie i wymianie opinii z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki ustaliliśmy, że na razie dzieci będą szczepione w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych – poinformował pełnomocnik ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk. – Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Wyniki mają być znane we wrześniu. Jeśli będą one pozytywne, to rząd również w oparciu o rekomendację Rady Medycznej przy prezesie Mateuszu Morawieckim będzie decydował o dopuszczeniu tej grupy dzieci do szczepień – dodał Michał Dworczyk.

Po wakacjach planowane szczepienia w szkołach

Od czerwca do końca wakacji dzieci będą mogły korzystać z istniejących już form i punktów szczepień, natomiast we wrześniu planowane jest uruchomienie akcji szczepień w placówkach oświatowych. – Już w czerwcu rozpoczniemy akcję informacyjną w szkołach – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Od 6 do 10 września dyrektorzy placówek będą zbierali kwestionariusze medyczne od zainteresowanych szczepieniami uczniów, natomiast w okresie 13 – 17 września planowana jest już akcja szczepień. Jak zawsze przyjęcie antidotum przeciwko Covid-19 będzie bezpłatne i dobrowolne. – Akcja szczepień w szkołach będzie uzależniona od zainteresowania – dodał minister Czarnek.

Do tej pory w Polsce wykonano blisko 20 mln 100 tys. szczepień. Szef KPRM zachęca do rejestracji nie tylko młodych, ale każdego uprawnionego: – Utrzymujemy dobre tempo szczepień, ale namawiamy do zapisywania się. Widzimy, że w rejestracji mamy pewne spowolnienie. Podejmujemy działania ułatwiające zapisy na szczepienia – zaznaczył Michał Dworczyk.

/gov.pl oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here