Miasto Racibórz wsparło remont dachu kościoła farnego

Farny

Uchwałą Rady Miasta Racibórz gmina udzieliła dotacji do remontu dachu kościoła farnego w wysokości 400 tys. zł. Działania są częścią prac nad utworzeniem w Raciborzu parku kulturowego.

Przypomnijmy, w grudniu 2019 r. Miasto Racibórz przystąpiło do prac nad utworzeniem parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym, bogatym, dziedzictwie ponad 8-wiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.

- reklama -

Kościół farny, czyli kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny usytuowany u zbiegu ulic Mickiewicza i ul. Nowej, przy samym Rynku w Raciborzu, to jedna z najstarszych świątyń w tym mieście. Ufundowana w 1205 r., mimo licznych wojen, pożarów i przebudów, do tej pory zachowała cechy wczesnego, śląskiego gotyku. Dach kościoła, remontowany po II wojnie światowej, był już w kiepskim stanie. Dachówki spadały przy każdej wichurze, stwarzając zagrożenie dla przechodniów. Dziury w poszyciu powodowały przecieki, które zagrażały więźbie dachu i sklepieniom, co wpływało na bezpieczeństwo i estetykę kościoła.  Pod obecnie remontowanym dachem, głównie w części nad prezbiterium, zachowały się niestrawione pożarem drewniane bele więźby dachowej z wyrytymi znakami cechowymi.

Zakres prac renowacyjnych w 2021 r. obejmuje remont więźby dachu nad nawą główną (bez niższej części nad prezbiterium), wymianę pokrycia dachu na tej samej części dachu, remont dachu przy wieży i wymianę pokrycia daszków na przyporach, z zastosowaniem ceramicznej dachówki karpiówki układanej w koronkę. Kościół farny jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Remont z racji sprawowanego urzędu nadzoruje Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków – wydał pozwolenie na realizację projektu renowacji dachu, a także będzie uczestniczył w odbiorze prac.

Całkowite koszty zadania spełniające warunki dofinansowania przez Miasto Racibórz (koszty kwalifikowane) to 1 306 918,70 zł brutto. Wysokość dotacji Miasta Racibórz to 400 000,00 zł,  co stanowi 32,67% szacowanych kosztów kwalifikowanych. Parafia pw. WNMP w Raciborzu otrzymała także dotację Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 50 000,00 zł na to samo zadanie. – Kościół farny jest dominantą architektoniczną raciborskiej starówki, a jego dach to mocny wizualny akcent śródmieścia i tym samym stanowi o urodzie starego miasta – ocenia magistrat.

https://www.facebook.com/raciborzcompl/videos/362560218624452/

Czytaj także:

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here