Muzeum w Raciborzu wzbogaciło się o wspaniały dar [ZDJĘCIA]

Muzeum

Muzeum w Raciborzu wzbogaciło się o kolekcję raciborskich widokówek oraz pocztówek związanych z romantycznym poetą Josephem von Eichendorff.

Zbiór ten liczy ponad 3500 walorów filokartystycznych datowanych od końca XIX wieku, aż po czasy współczesne, posiadających ogromną wartość przede wszystkim historyczną, ikonograficzną i muzealną.

- reklama -

Jego twórcą był Śp. Alfred Otlik, od urodzenia związany z naszym miastem. Kolekcjonowanie pocztówek było Jego wielką pasją. Przez kilkadziesiąt lat kupował pocztówki z różnych źródeł – na targach staroci, od antykwariuszy, na polskich i zagranicznych aukcjach internetowych. Ostatnią wolą Pana Alfreda było, by po Jego śmierci cały zbiór został przekazany do Muzeum w Raciborzu i wzbogacił kolekcję ikonograficzną. Dzięki temu darowi Racibórz ma jedną z największych kolekcji pocztówek poświęconych miastu – informuje Muzeum w Raciborzu.

Alfred Otlik (1935-2021) to raciborzanin, który urodził się na Płoni i całe swoje życie poświęcił swemu miastu. Po ukończeniu studiów chemicznych pracował w Zakładach Elektrod Węglowych w zakładowym ośrodku badawczym. Interesował się historią i zabytkami naszego miasta. Był wyjątkowym znawcą dziejów lokalnych, który wiele miejsc pamiętał ze swojego dzieciństwa. Wielokrotnie dzielił się swoją cenną wiedzą z innymi, m.in. pracownikami raciborskiego muzeum, którzy konsultowali z nim przygotowywane wystawy, badania archeologiczne prowadzone na terenie miasta. Był pasjonatem i kochał swoją „małą Ojczyznę”. Udostępniał własne zbiory autorom opracowań naukowych i popularnonaukowych, wydawcom. Organizował wystawy filokartystyczne, by inni mogli podziwiać piękno Raciborza, wygłaszał prelekcje i wykłady. Całe swoje życie poświęcił i podporządkował idei gromadzenia walorów filokartystycznych raciborszczyzny.

Dzięki przekazaniu pocztówek do zbiorów muzealnych wieloletnia praca Śp. Pana Alfreda nie pójdzie na marne – zbiór nie ulegnie rozproszeniu i przetrwa przez kolejne stulecia. Pocztówki z tej kolekcji będą wystawiane na eskpozycjach i udostępniane badaczom oraz osobom zainteresowanym historią naszego miasta. Przez kilkadziesiąt lat Pan Alfred uczestniczył w wydarzeniach organizowanych w naszym muzeum, teraz Jego dorobek będzie prezentowany kolejnym pokoleniom. Ta wieloletnia współpraca sprawiła, że Muzeum w Raciborzu zasłużyło na wiarygodność i zaufanie w oczach Donatora. W roku 2022 planowane jest zorganizowanie wystawy prezentującej część tej wielkiej kolekcji – zapowiada raciborskie Muzeum.

– Śp. Alfred Otlik był Człowiekiem o Wielkim Sercu. Jemu i Jego Rodzinie, wykonawcom Jego ostatniej woli, Muzeum w Raciborzu składa wielkie podziękowania – czytamy w komunikacie.

/Muzeum-Julita Ćwikła, oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here