Pozwolenia na pracę dla cudzoziemców stracą ważność z końcem pandemii

koniec pandemii końcem pozwoleń

Ustawy covidowe umożliwiają cudzoziemcom pracę bez pozwoleń do 30 dni po odwołaniu epidemii.

Jak podaje GUS w Polsce legalnie pracuje 725 tys. obcokrajowców, a 457 tys. z nich ma kartę pobytu. Na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub zezwoleń na pracę pracuje 268 tys. obcokrajowców. Około 90 tysięcy nadal pracuje na podstawie ustaw covidowych.

- reklama -

Jak mówi Daniel Sola, dyrektor ds. Projektów międzynarodowych w agencji zatrudnienia Trenkwalder Polska, wkrótce zbliża się okres prac sezonowych, więc zwiększy się liczba wniosków o zezwolenia sezonowe, a co za tym idzie wydłuży się czas oczekiwania na dokumenty.

Ustawy covidowe, uchwalone w związku z pandemią w Polsce, pozwoliły na automatyczne przedłużenie ważności pozwoleń na pracę i pobyt cudzoziemców do 30 dni po ogłoszeniu zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego.

Według zapowiedzi rząd ma podjąć decyzję kiedy to nastąpi, już w czerwcu. Rząd prognozuje iż w okresie wakacyjnym populacja osiągnie odporność na COVID-19 i wtedy ustawy covidowe mogą przestać obowiązywać. Wtedy też nastąpi powrót do postępowania legalizacyjnego sprzed pandemii i pracodawcy będą musieli zalegalizować dokumenty pracownicze.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here