Epidemia koronawirusa przyspieszyła w Wielkiej Brytanii i Czechach

koronawirus czechy
Koronawirus w Czechach

W Wielkiej Brytanii odnotowuje się najwyższe przyrosty zakażeń od stycznia. W Czechach liczba reprodukcyjna „R” po raz pierwszy od kwietnia przekroczyła wartość 1 i wynosi 1,11.

W Wielkiej Brytanii od ponad miesiąca rośnie liczba zakażeń koronawirusem. 30 czerwca poinformowano o 26 068 nowych przypadkach – to najwyższy bilans od 29 stycznia. Liczba zgonów pozostaje jednak na niskim poziomie – z powodu COVID-19 zmarło 14 osób. W ostatniej dobie bilans był podobny – potwierdzono 25 606 zakażeń.

- reklama -

Nowe zakażenia są związane z rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa sklasyfikowanym jako Delta. W Wielkiej Brytanii przypada na nią już 99% wszystkich nowych zakażeń tym patogenem. Pierwsze przypadki tego wariantu wykryto także już m.in. w Polsce oraz w Niemczech, Belgii i Hiszpanii. Mutacja ta atakuje głównie osoby niezaszczepione. Naukowcy Polskiej Akademii Nauk wskazują, że pełne zaszczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania, a w przypadku choroby znacząco redukuje ryzyko hospitalizacji.

Według oficjalnych danych 84,9% dorosłych Brytyjczyków otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 62,4% – dwie dawki.

Epidemia przyspieszyła także w Czechach. Liczba reprodukcyjna „R”, czyli wskaźnik pokazujący, ile osób zakaża jeden chory, po raz pierwszy od kwietnia przekroczyła wartość 1 i wynosi 1,11. W ostatniej dobie przybyło 151 zakażeń SARS-CoV-2. Od czerwca Czesi odnotowują jednak pojedyncze zgony dziennie – w ostatniej dobie zmarła jedna osoba. W szpitalach przebywa 59 osób.

W sumie wykonano do tej pory 8 237 527 szczepień, a 3 275 974 Czechów jest w pełni zaszczepionych – to ok. 30% mieszkańców.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj