Szczepienia przeciw COVID-19: Jak wypada Polska na tle innych krajów?

koronawirus
Fot. freepik.com

Pod względem liczby w pełni zaszczepionych osób Polska zajmuje 10. miejsce na 27 krajów Unii Europejskiej. Pierwsza jest Malta, gdzie w pełni zaszczepionych jest 75,9% mieszkańców.

Europie grozi kolejna fala COVID-19. Jak podkreśla dr Hans Kluge ze Światowej Organizacji Zdrowia, spełnione są trzy warunki dla nadmiernych hospitalizacji i zgonów. Są to: nowe warianty koronawirusa, deficyt w przyjmowaniu szczepionek przeciwko COVID-19 i zwiększona mobilność społeczna. – To niedopuszczalne i dalekie od zalecanego 80% zaszczepienia dorosłej populacji – mówi o szczepieniach dr Hans Kluge.

- reklama -

Także w Polsce mówi się o spadku zainteresowania szczepionkami. – Jeszcze niedawno mieliśmy kłopot ze szczepionkami, teraz mamy ich już dużo. Obecnie wyzwaniem jest przekonanie Polaków do szczepień – przyznał niedawno szef KPRM Michał Dworczyk. Do spadku zainteresowania szczepieniami nawiązał też minister zdrowia Adam Niedzielski. – Wszyscy mamy świadomość tego, że zainteresowanie szczepieniami powoli się wyczerpuje – powiedział kilka dni temu.

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski podkreśla, że wariant Delta uderza najsilniej w grupy niezaszczepione. – Koronawirus – i wiele innych wirusów – działa jak „ślepy snajper”, który mutując, strzela na oślep coraz dłuższymi seriami. Szczepionki działają jak kamizelki kuloodporne. Ratują życie. W krajach o wysokim odsetku zaszczepionych 99% osób zabitych przez covid jest nieszczepionych – napisał na Twitterze.

Szacuje się, że w przypadku COVID-19 odporność populacyjna powinna zadziałać, jeśli 60-80% populacji stanie się odpornych. Tymczasem w Polsce do tej pory przynajmniej pierwszą dawkę przyjęło ok. 45% populacji, a w pełni wyszczepionych jest ok. 37%. Jak kraj wypada na tle innych państwa UE?

Pod względem liczby w pełni zaszczepionych osób Polska zajmuje 10. miejsce na 27 krajów Unii Europejskiej. W lepszej sytuacji są: Malta, gdzie w pełni zaszczepionych jest 75,9% mieszkańców, Węgry, Cypr, Litwa, Hiszpania, Niemcy, Grecja, Portugalia i Austria. Piątkę państw UE, w których odsetek w pełni zaszczepionych osób jest najmniejszy, stanowią: Bułgaria (11,8%), Finlandia (20,8%), Rumunia (23,7%), Chorwacja (28,3%) i Słowacja (29,5%). Biorąc pod uwagę odsetek Europejczyków po pełnym cyklu szczepienia, okazuje się, że wynosi on zaledwie 29,1%.

Jak podaje Regionalne Centrum Informacji Narodów Zjednoczonych dla Europy Zachodniej, liczba zakażeń w Europie wzrosła o 10%. Przyczyniły się do tego okres wakacyjny, związane z tym podróże i ogólnie większa mobilność, a także gromadzenie się ludzi i łagodzenie ograniczeń społecznych. – To pokazuje, że pandemia się nie kończy i byłoby błędem, gdyby ktokolwiek – obywatele i decydenci polityczni – założyli, że tak jest – ostrzegał dr Kluge.

Z drugiej strony pojawiają się informacje, że tempo szczepień w UE przyspiesza. Jak zauważa „The Economist”, już teraz w Europie szczepi się dwa razy szybciej niż w Ameryce.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here