Przez 30 lat współpraca rozwijała się na różnych płaszczyznach. Wśród ważnych działań znalazło się m.in. utworzenie Euroregionu Silesia w 1998 r. zainicjowane przez Opawę i Racibórz.
W 1991 r. 25 maja w Raciborzu i 1 czerwca w Opawie ówcześni włodarze tych miast podpisali porozumienie o współpracy miejscowości. Po stronie polskiej był to Jan Kuliga, po stronie czeskiej Jiří Staněk. – Od tego czasu wiele się zmieniło, ale partnerstwo między miastami jest solidne i funkcjonuje. Racibórz jest jednym z sześciu miast, z którymi miasto ma umowę partnerską, dłużej współpracuje tylko z Liptowskim Mikułaszem – podkreśla opawski magistrat.
Oba miasta mają podobną liczbę mieszkańców, odległość między nimi wynosi 30 km, a ich historia ma głębokie wspólne korzenie. Przez 30 lat współpraca rozwijała się na kilku płaszczyznach – edukacji, sportu, kultury, turystyki, promocji dziedzictwa czeskiego i polskiego, wymiany doświadczeń w zakresie samorządności, zarządzania, ochrony przed klęskami żywiołowymi i ochrony środowiska. – Dzieci z obu miast brały udział we wspólnych zawodach sportowych, odbywały się olimpiady, obozy czy kursy, miały miejsce konferencje historyczne i wycieczki, powstało wiele ciekawych projektów między szkołami, kręcono wspólnie film czy zorganizowano dni partnerskich miast. W Opawie co roku mamy okazję zobaczyć w ramach festiwali folklorystycznych Chodníčky k domovu i Děcka zespoły z Raciborza i odwrotnie, Opawa wysyła zespoły artystyczne na występy za granicę – wylicza miasto Opawa.
Wśród ważnych działań znalazło się także m.in. utworzenie Euroregionu Silesia w 1998 r. zainicjowane przez Opawę i Racibórz. Dziś instytucja ta zrzesza ponad siedemdziesiąt gmin i miast, zarówno z powiatów opawskiego, ostrawskiego, bruntalskiego i nowojiczyńskiego, jak i z powiatów polskich położonych w województwach opolskim i śląskim. Umożliwia to realizację ciekawych projektów po obu stronach granicy przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.
Gdy dziesięć lat temu miasta obchodziły rocznicę, zorganizowało wspólną uroczystość. – W tym roku chcieliśmy również zaproponować naszym mieszkańcom program kulturalny, podczas którego będziemy upamiętnić współpracę. Niestety epidemia to ograniczyła, dlatego postanowiliśmy zorganizować przynajmniej plenerowe wystawy w Opawie i Raciborzu na temat tego, co najciekawsze mają do zaoferowania oba miasta. Do końca lipca nasza część znajduje się w Polsce, wtedy zaproszenie do Raciborza na miesiąc sierpień zostanie przeniesione na Horní náměstí – mówi Jana Foltysová, kierownik Wydziału Biura Burmistrza.
fot. UM Opawa
oprac. /kp/