Kiedy powstał spichlerz w Sudole? Zabytkowy obiekt badany przez eksperta

spichlerz raciborz sudol
Spichlerz w Raciborzu-Sudole. Fot. UM Racibórz

Badanie kilku próbek wykazało datę ścięcia drewna na 1718 r. Możliwe jest jednak, że do budowy obiektu wtórnie użyto bali z innego, starszego budynku.

Spichlerz chłopski w Raciborzu-Sudole znajdujący się przy ul. Czynu Społecznego 14 w Raciborzu datowany przez konserwatorów zabytków na podstawie przekazów ustnych i historii miejscowości na I poł. XIX w. został przebadany metodą dendrochronologiczną w celu dokładnego określenia czasu jego pochodzenia.

- reklama -

Dendrochronologia to nauka, która pozwala na określenie czasu powstania np. budynku na podstawie określenia daty ścięcia drzewa, które zostało użyte jako budulec danego obiektu. Najczęściej do datowania używa się próbek z więźby dachu. W przypadku raciborskiego spichlerza, który został zbudowany w konstrukcji murowano-drewnianej, zbadać można także drewno zrębu na poziomie II kondygnacji.

Wykonania badań spichlerza podjął się prof. dr hab. inż. Marek Krąpiec. Pierwsze próbki otrzymał już w 2020 r. Zostały one pobrane z remontowanej wówczas więźby dachu. Badanie kilku próbek jednoznacznie wykazało datę ścięcia drewna na 1718 r. Wskazuje to na czas powstania budynku o ponad wiek wcześniej, niż do tej pory sądzono. Możliwe jest jednak, że do budowy obiektu wtórnie użyto bali z innego, starszego budynku. Żeby potwierdzić wyniki, profesor 12 lipca odwiedził obiekt i dokonał dodatkowych badań – tym razem drewna zrębu. Po analizie zebranego materiału będzie można z większą pewnością określić czas powstania spichlerza.

W badaniach 12 lipca wzięły udział dwie studentki Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – w ramach praktyk studenckich oraz Miejska Konserwator Zabytków w Raciborzu.

Czytaj także: 100 tys. zł na konserwację Kolumny Maryjnej i remont spichlerza w Sudole

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj