100 tys. zł na konserwację Kolumny Maryjnej i remont spichlerza w Sudole

spichlerz raciborz sudol
Spichlerz w Raciborzu-Sudole. Fot. UM Racibórz

Raciborskie wnioski są jednymi z 44 przyjętych do dofinansowania, podczas gdy 96 wniosków nie zostało przyjętych, a 15 innych znajduje się na liście rezerwowej.

Raciborskie wnioski o dotację Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach na konserwację Kolumny Maryjnej i ciąg dalszy renowacji zabytkowego spichlerza zostały zakwalifikowane do II etapu weryfikacji. Tym samym miasto otrzymało promesę opiewającą na 100 tys. zł na obydwa te zadania. – To powód do radości. Szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę, że raciborskie wnioski są jednymi z 44 przyjętych do dofinansowania, podczas gdy 96 wniosków nie zostało przyjętych, a 15 innych znajduje się na liście rezerwowej – podkreśla magistrat.

- reklama -

Kolumna Maryjna to jeden z najważniejszych zabytków Miasta Racibórz. Została wykonana w 1727 r. przez austriackiego artystę Jana Melchiora Österreicha jako wotum dziękczynne za ustąpienie zarazy, która nawiedziła miasto w 1715 r., na zlecenie syna Marii Elżbiety von Gaschin, hrabiego Karola Ludwika. Kolumna posiada wysoką wartość artystyczną. Jest wykonana z piaskowca i wymaga regularnego czyszczenia metodą, która nie ingeruje w strukturę kamienia i nie zniszczy rzeźby.

Raciborski rynek. Fot. archiwum portalu

Zabytkowy spichlerz zagrodowy w Raciborzu-Sudole jest jednym z dwóch zachowanych tego typu budynków w Raciborzu i kilkunastu na Śląsku. Obiekty te są cennym świadectwem przeszłości społeczności wiejskiej ziemi raciborskiej i śląska oraz wiejskich tradycji budowlanych. Raciborski lamus przy ul. Czynu Społecznego wyróżnia się spośród innych takich spichlerzy murowano-drewnianą konstrukcją oraz wielkością. Od 2012 r. obiekt jest własnością Miasta Racibórz. Jego funkcja zanikła, natomiast pozostał cenny jako materialny nośnik historii oraz element kształtujący oryginalny i żywy charakter miejsca. Zachował nieprzekształconą formę i konstrukcję. Poza zmianą pokrycia dachu w 2 poł. XX w. nie był przebudowywany.

W listopadzie ubiegłego roku zakończył się częściowy remont zabytku. Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obiekt udało się zabezpieczyć i częściowo wyremontować. Zakres przeprowadzonych prac obejmował: częściową wymianę więźby dachowej, wymianę pokrycia dachu z płyt azbestowych na dachówki z łupka naturalnego układane w karo, wzmocnienie ścian murowanych oraz pękniętego sklepienia ceglanego. W spichlerzu zachowano część oryginalnej więźby dachowej – np. belkę oczepu od strony południowej. Łupek został użyty jako pokrycie dachu, ponieważ był tam pierwotnie. Obecne płyty łupka zostały wykonane na wzór zachowanych we wnętrzu oryginalnych tafli z poł. XIX w. W kolejnych etapach remontu planowane jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnicy i ław fundamentowych, a także wymiana tynków, wymiana podłogi na parterze oraz drzwi.

Fot. UM Racibórz

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here