Autobus elektryczny na testach w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA]

Baterie szybkiego ładowania LTO gwarantują ładowanie w 15 minut do 90% ich pojemności. W pełni naładowany autobus może pokonać 140 km

MKA ogłosiła przetarg na zakup siedmiu nowych autobusów spalinowych o najwyższym standardzie emisji spalin. Jest szansa, że pojawią się na drogach Jastrzębia-Zdroju w sierpniu 2022 r.

Elektryczny autobus jeszcze do jutra, 22 kwietnia, będzie przewoził pasażerów na liniach w Jastrzębiu-Zdroju i gminach ościennych. W środę i czwartek obsługuje linie C10, C18, C13, C17 i S16. – Testy są pokłosiem naszych działań zmierzających do całkowitej wymiany taboru – mówi Roman Foksowicz, zastępca prezydenta miasta i przewodniczący zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego.

- reklama -

Już kilka miesięcy temu spółka Międzygminna Komunikacja Autobusowa (dawne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej) złożyła wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach projektu „Zielony Transport Publiczny” jest szansa na pozyskanie środków na zakup pięciu autobusów elektrycznych. – Wciąż oczekujemy na decyzję o przyznaniu finansowania, ale już teraz sprawdzamy, które rozwiązania zapewnią nam najbardziej ekologiczny i ekonomiczny tabor – dodaje przewodniczący.

Niezależnie od wyników konkursu MKA ogłosiła przetarg na zakup siedmiu nowych autobusów spalinowych o najwyższym standardzie emisji spalin. Jest szansa, że pojawią się na drogach Jastrzębia-Zdroju w sierpniu 2022 r.

Testowanym pojazdem może podróżować jednocześnie 65 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących. W rygorze epidemicznym może to być łącznie 20 osób, przy założeniu, że zajęta jest połowa miejsc siedzących. – Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne – autobus jest cichy i wygodny, chwalą go również kierowcy. Przekonamy się, czy pasażerowie będą równie zadowoleni – skomentowała przejażdżkę testowym pojazdem prezydent Anna Hetman.

Dobre prowadzenie autobusu to zasługa m.in. umieszczenia baterii pod podwoziem zamiast na dachu. Mimo to udało się zachować całkowicie niską podłogę. Za sprawą poszycia z aluminium i laminatów poliestrowych obniżono jego masę. Baterie szybkiego ładowania LTO (Lithium Titanium Oxide) gwarantują ładowanie w 15 minut do 90% ich pojemności. W pełni naładowany może pokonać 140 km.

fot. Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here