Luzowanie obostrzeń w 11 województwach. W śląskim zbyt dużo zakażeń

koronawirus koronawirus maseczka
Fot. freepik.com

W województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Oprócz tego dzieci z klas I-III szkoły podstawowej przejdą na nauczanie hybrydowe. W pozostałych pięciu województwach wszystkie dotychczasowe ograniczenia pozostają bez zmian.

W 11 województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35, zdecydowano o luzowaniu obostrzeń od 26 kwietnia. Są to województwa: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie. Jednak jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, wciąż na mapie Polski są miejsca, gdzie średnia dzienna liczba zachorowań jest za wysoka, aby luzowanie obostrzeń było możliwe. Są to województwa, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie. Tutaj zostaną przedłużone dotychczas obowiązujące obostrzenia.

- reklama -

Co się zmieni w regionach, w których zakażeń jest mniej? Od 26 kwietnia zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Nastąpi też częściowy powrót dzieci z klas I-III do szkół – uczniowie przejdą na naukę hybrydową.

– Te zmiany są krokiem delikatnym, który ma zdefiniować sposób funkcjonowania. Ale wciąż jest to krok bardzo ostrożny – tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski. – W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan na maj, m.in. dla branż gastronomicznej i hotelarskiej. Odniesiemy się też do komunii, wesel i uroczystości. Przewidujemy, że sytuacja będzie się poprawiała – zapowiedział.

Zamknięte w całej Polsce pozostają wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m², a także centra i galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m² w sklepach do 100 m² oraz 1 osoba na 20 m² w sklepach powyżej 100 m². W miejscach kultu religijnego także obowiązuje limit – na 1 osobę musi przypadać 20 m². Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Uczniowie klas szkół podstawowych od IV wzwyż, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Wciąż zamknięte są też teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Obiekty noclegowe pozostają zamknięte – z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here