O czarnych dziurach w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

O czarnych dziurach w raciborskiej bibliotece

Uczestnicy wkroczyli odważnie w tajemniczy świat czarnych dziur oraz wzięli udział w eksperymentach przybliżających zagadnienia Wielkiego Wybuchu.

Skąd się biorą czarne dziury i jak je zobaczyć, skoro ich nie widać? Kim był Stephen Hawking i na czym polegał jego geniusz? Tego można było dowiedzieć się podczas kolejnych zajęć w ramach „Kosmicznego Lata z Biblioteką”. Uczestnicy wkroczyli odważnie w tajemniczy świat czarnych dziur oraz wzięli udział w eksperymentach przybliżających zagadnienia Wielkiego Wybuchu.

- reklama -

3 sierpnia dzieci dowiedziały się, z czego zbudowana jest czarna dziura i co wspólnego ma z nią Albert Einstein. Na koniec zajęć mogły poczuć się niemal jak astronauci, zajmując miejsce w kartonowej rakiecie. Pozostali uczestnicy – czyli nawigatorzy – prowadzili ich poprzez niebezpieczny kosmos w taki sposób, aby rakieta omijała czarne dziury i gwiazdy, a lądowała na planetach, aby uzupełnić paliwo rakietowe.

Z kolei 5 sierpnia uczestnicy poznali niezwykłą osobę – Stephena Hawkinga. To brytyjski fizyk teoretyczny i matematyczny, specjalizujący się w astrofizyce, w tym kosmologii. Podczas zajęć nie zabrało praktycznego ujęcia tematu – przeprowadzono eksperymenty obrazujące pojawienie się nowej gwiazdy, rozszerzenie wszechświata i zjawisko Wielkiego Wybuchu. Obdarzeni nieograniczoną wyobraźnią mogli popuścić jej wodze, projektując własne wszechświaty lub planety.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here