Alpakoterapia na finał zajęć dla osób z niepełnosprawnościami w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

alpalkoterapia lato z biblioteka dla osob z niepelnosprawnosciami
Alpakoterapia na zakończenie Lata z biblioteką dla osób z niepełnosprawnościami

Odbyła się wycieczka do gospodarstwa specjalizującego się w aplakoterapii i warsztaty teatralne, a na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zdjęcia i dyplomy.

Zakończyło się pełne atrakcji „Lato z biblioteką” dla osób z niepełnosprawnościami w Raciborzu. Uczestnicy wzięli udział w wyjazdowych zajęciach w gospodarstwie Woźniakówka w Czechowicach-Dziedzicach. Pomimo niepewnej pogody na miejscu udało się przeprowadzić wszystkie elementy alpakoterpii, których efekt był od razu widoczny w spokojnym zachowaniu i zadowoleniu uczestników.

- reklama -

Zooterapia to oddziaływanie zwierząt na ludzi, a niektóre zwierzęta posiadają „wbudowane” umiejętności dobroczynnego wpływania na ludzi. – Wystarczy, że patrzymy na alpaki, obserwujemy ich ciekawskie zachowanie, wspólne zabawy czy śmieszne miny i już się uśmiechamy. Nasz mózg zaczyna wydzielać endorfiny, czyli hormony szczęścia. To wstępny etap alpakoterapii. Najbardziej przyjemny jest jednak bezpośredni kontakt z alpakami. Gdy w dotyku czuć ich mięciutką wełnę i wydzielane ciepło, powoduje to uczucie radości i chęć przytulenia się do nich. Inną formą terapii są spacery z alpakami, podczas których osoba prowadząca tak egzotyczne zwierzę nabiera większej pewności siebie, a dziecko nadpobudliwe skupia się na jednej czynności, odczuwa empatię i odpowiedzialność – tłumaczy biblioteka.

W kolejnym, ostatnim dniu wakacyjnych zajęć w bibliotece zorganizowano warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy odgrywali różne role na specjalnie zaaranżowanej scenie. Były one połączone z zajęciami animacyjnymi i plastycznymi. Na zakończenie Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu Małgorzata Szczygielska podziękowała wszystkim uczestnikom i wręczyła pamiątkowe dyplomy, po czym zebrani wykonali sobie ostatnie w te wakacje wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Zajęcia Lata z biblioteką dla osób z niepełnosprawnościami odbywały się w okresie od 19 lipca do 9 sierpnia w ramach projektu Biblioteka Bez Barier współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W trakcie zajęć uczestnicy odbyli cykl zajęć warsztatowych i terapeutycznych w tym: dogoterapia, hipoterapia, zooterapia, ćwiczenia ruchowe na kortach tenisowych, wycieczki, zajęcia integracyjne, warsztaty sensoryczne, plastyczne, cyrkowe i teatralne. Wszystkie zajęcia prowadzili wykwalifikowani instruktorzy, terapeuci zajęciowi i animatorzy, a nad uczestnikami czuwali doświadczeni opiekunowie. Dobór środków terapeutycznych był dostosowany do potrzeb i możliwości percepcyjnych konkretnych osób biorących udział w projekcie.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here