Zgubiłeś dowód osobisty w czasie wakacji? Sprawdź, co zrobić

dowod osobisty
Od początku tego roku utratę dowodu zgłosiło przez internet niemal 35 tys. osób, z czego tylko od początku wakacji – ponad 8 tys.

Kara grzywny to wbrew pozorom najłagodniejsza z kar za brak ważnego dokumentu. Dużo poważniejsze mogą być konsekwencje sytuacji, w której dowód trafi w niepowołane ręce.

Dowód osobisty to najważniejszy dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo. Zgodnie z prawem musi go mieć każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce. Jednak może się zdarzyć, że zniszczy się lub zaginie – taki fakt warto zgłosić. Można to zrobić przez internet. Od początku roku z tej możliwości skorzystało niemal 35 tys. osób. Jedyne, czego potrzeba, to profil zaufany i wizyta na portalu GOV.pl. Jeśli zaginiony dokument wyrobiony był po 4 marca 2019 r., czyli jest/był e-dowodem, w nadziei na jego odnalezienie, zamiast od razu unieważniać, najpierw można go zawiesić na 14 dni. To także można zrobić przez internet.

- reklama -

Jeżeli dowód był wyrobiony przed 4 marca 2019 r., czyli przed wdrożeniem w Polsce e-dowodów, na portalu GOV.pl należy wybrać e-usługę „Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód”. To usługa dla właścicieli „tradycyjnych” dokumentów, czyli tych bez warstwy elektronicznej. Następnie trzeba kliknąć przycisk „Wyślij zgłoszenie”. – Wybierz, co chcesz zgłosić – utratę, czy uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie – będziesz musiał/a też zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał. Kliknij przycisk „Unieważnij dowód”. Wykorzystaj profil zaufany i potwierdź unieważnienie kodem SMS, który dostaniesz na numer telefonu przypisany do Twojego profilu zaufanego – radzi Wydział Promocji Polityki Cyfrowej.

– Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend. Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika. System sam zweryfikuje nasze dane – tłumaczy minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że dowód został unieważniony, możesz ją zyskać korzystając z kolejnej e-usługi „Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony”. Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne.

Jeśli dowód, któryzaginął był nowszym egzemplarzem – wyrobionym po 4 marca 2019 r. e-dowodem – przed unieważnieniem jest jeszcze inne wyjście. – Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, ale jednocześnie liczy na to, że go znajdzie – może zawiesić swój dowód na 14 dni – tłumaczy minister Janusz Cieszyński. – Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu oczywiście także można zgłaszać przez internet. Wystarczy skorzystać z e-usługi „Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu” – dodaje.

– Kliknij przycisk „Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu”. Zaloguj się profilem zaufanym. Zobaczysz status swojego dowodu i swoje dane – sprawdź je. Odpowiedz na pytanie, które wyświetli się pod statusem: „Czy chcesz zawiesić swój e-dowód?” – jeśli twój dowód i certyfikaty są ważne lub „Czy chcesz cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu?” – jeśli twój dowód i certyfikaty są zawieszone. W zależności od sytuacji, w której jesteś – kliknij przycisk: „Zawieś e-dowód” lub „Cofnij zawieszenie e-dowodu” – radzi Wydział Promocji Polityki Cyfrowej.

– Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych. Jeśli zawiesimy dowód – od razu zostanie zawieszony, jeśli cofniemy zawieszenie – dowód od razu będzie ważny – tłumaczy minister Janusz Cieszyński.

Zawieszony e-dowód jest czasowo nieważny. Wraz z e-dowodem zawieszone zostają wszystkie wgrane w niego certyfikaty. Nie można w tym czasie używać e-dowodu. Wszystkie przypadki jego użycia w czasie zawieszenia będą nieważne – nawet po cofnięciu zawieszenia. Np. jeśli w swoim e-dowodzie masz podpis osobisty i ktoś użyje go po zawieszeniu dowodu, taki podpis nie będzie ważny.

– Nie zawieszaj dowodu, jeśli masz pewność, że już go nie odzyskasz. W takiej sytuacji od razu zgłoś jego utratę. Zrób to online. Jeżeli twój dowód zaginął albo ktoś Ci go ukradł – zgłoś to także w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami – radzą eksperci.

Od początku tego roku utratę dowodu zgłosiło przez internet niemal 35 tys. osób, z czego tylko od początku wakacji – ponad 8 tysięcy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here