Rafako Innovation opracuje technologię dla zielonej elektrociepłowni

mariusz twardawa
Dr inż. Mariusz Twardawa, wiceprezes zarządu Rafako Innovation

– Nasza koncepcja upowszechni wykorzystanie OZE w elektrociepłownictwie, przyczyniając się do dekarbonizacji tego sektora – mówi dr inż. Mariusz Twardawa.

Kogeneracja w pełni oparta o odnawialne źródła energii to kluczowe założenie koncepcji technologicznej Rafako Innovation i Instytutu Energetyki Odnawialnej, która będzie rozwijana w I etapie projektu „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”.

- reklama -

Projekt „Elektrociepłowni” zakłada opracowanie i wdrożenie technologii, która umożliwi wytwarzanie i magazynowanie energii ze źródeł odnawialnych do celów grzewczych w połączeniu z kogeneracją. Demonstrator technologii będzie zlokalizowany na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim. Budżet całego przedsięwzięcia to 41 mln zł.

– Proponujemy technologie umożliwiające stworzenie układu kogeneracyjnego opartego w niemal 80% o zielony wodór, który będzie wytwarzany w elektrolizerze i wykorzystywany w ogniwach paliwowych. W ten sposób stworzymy zeroemisyjne źródło ciepła i energii elektrycznej. Zasadnicze elementy kogeneratora to elektrolizer i ogniwo paliwowe, które generuje energię elektryczną – tłumaczy dr inż. Mariusz Twardawa, wiceprezes zarządu Rafako Innovation, lidera konsorcjum. – Taka konfiguracja byłaby pierwszą w Polsce opartą wyłącznie o energię z zeroemisyjnych OZE. Nasza koncepcja upowszechni wykorzystanie OZE w elektrociepłownictwie, przyczyniając się do dekarbonizacji tego sektora – dodaje.

Zastosowane zostaną także kolektory słoneczne i magazyny ciepła, charakterystyczne dla tzw. wielkowymiarowych słonecznych systemów ciepłowniczych. Rozwiązanie w PEC Radzyń należy uznać za pierwsze w Polsce, ale już sprawdzone w UE. – Proponujemy rozwiązania, które eliminują w znacznej mierze procesy spalania węgla w miejskiej ciepłowni, a na terenie demonstratora eliminują wszelkie rodzaje emisji do atmosfery, łącznie z emisją hałasu – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, który w konsorcjum odpowiada za modelowanie i optymizację ekonomiczną systemu. – To innowacja procesowa, która obejmuje integrację w jeden spójny i elastyczny system kilku zeroemisyjnych technologii: energia elektryczna zakupowana z lokalnych OZE w oparciu o prognozę cen + elektrolizer + ogniwo paliwowe + sezonowy magazyn ciepła – tłumaczy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj