Piknik rodzinny ze zwiedzaniem spichlerza w Sudole [ZDJĘCIA]

spichlerz raciborz sudol
Piknik rodzinny ze zwiedzaniem spichlerza w Sudole

Zabytkowy spichlerz zagrodowy w Raciborzu-Sudole jest jednym z dwóch zachowanych tego typu budynków w Raciborzu i kilkunastu na Śląsku.

18 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przy spichlerzu chłopskim w Raciborzu-Sudole odbył się piknik rodzinny. Można było zobaczyć wnętrze obiektu i jego ciekawą, murowano-drewnianą konstrukcję, a także dowiedzieć się czegoś o jego historii. Stowarzyszenie Rozwoju Dzielnicy Sudół przygotowało program artystyczny, a przybyli mogli również skosztować tradycyjnego kołocza w trzech smakach.

- reklama -

Zabytkowy spichlerz zagrodowy w Raciborzu-Sudole jest jednym z dwóch zachowanych tego typu budynków w Raciborzu i kilkunastu na Śląsku. Obiekty te są cennym świadectwem przeszłości społeczności wiejskiej ziemi raciborskiej i śląska oraz wiejskich tradycji budowlanych. Raciborski lamus przy ul. Czynu Społecznego wyróżnia się spośród innych takich spichlerzy murowano-drewnianą konstrukcją oraz wielkością. Od 2012 r. obiekt jest własnością Miasta Racibórz. Jego funkcja zanikła, natomiast pozostał cenny jako materialny nośnik historii oraz element kształtujący oryginalny i żywy charakter miejsca. Zachował nieprzekształconą formę i konstrukcję. Poza zmianą pokrycia dachu w 2 poł. XX w. nie był przebudowywany.

W listopadzie ubiegłego roku zakończył się częściowy remont zabytku. Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obiekt udało się zabezpieczyć i częściowo wyremontować. Zakres przeprowadzonych prac obejmował: częściową wymianę więźby dachowej, wymianę pokrycia dachu z płyt azbestowych na dachówki z łupka naturalnego układane w karo, wzmocnienie ścian murowanych oraz pękniętego sklepienia ceglanego. W spichlerzu zachowano część oryginalnej więźby dachowej – np. belkę oczepu od strony południowej. Łupek został użyty jako pokrycie dachu, ponieważ był tam pierwotnie. Obecne płyty łupka zostały wykonane na wzór zachowanych we wnętrzu oryginalnych tafli z poł. XIX w. W kolejnych etapach remontu planowane jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnicy i ław fundamentowych, a także wymiana tynków, wymiana podłogi na parterze oraz drzwi. Trwają dalsze prace – czytaj więcej: Kolejny etap renowacji zabytkowego spichlerza w Sudole

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here