Kolej coraz bardziej ekologiczna. Pojazdy wodorowe na Trako 2021 [ZDJĘCIA]

Kolej coraz bardziej ekologiczna. Pojazdy wodorowe na Trako 2021

Jednym z hitów 14. edycji targów kolejowych w Gdańsku była lokomotywa wodorowa wyprodukowana przez bydgoską firmę Pesa.

Z danych na 2018 r. wynika, że transport emitował 25% gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Największe emisje w tym sektorze pochodzą z transportu drogowego – 72%, transport morski i lotnictwo stanowią odpowiednio 14% i 13%, a udział kolei to 0,4%. Eksperci branżowi od lat przekonują, że kolej jest najbardziej ekologiczną formą transportu.

- reklama -

Podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako, które odbyły się w dniach 21-24 września w Gdańsku, nie zabrakło prezentacji rozwiązań mających chronić środowisko. Pesa Bydgoszcz pokazała prototyp lokomotywy z napędem wodorowym. To drugi tego typu, po chińskim, pojazd na świecie. Prezes Pesy Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski wyjaśnił, że nowy produkt zakładu to lokomotywa zeroemisyjna napędzana ogniwem wodorowym i baterią. – Lokomotywa będzie przeznaczona do testów, najpierw u nas w firmie, później na torze próbnym w Żmigrodzie i oczywiście też u naszego docelowego partnera PKN Orlen na torach w Płocku. To jest tak naprawdę jeden z dwóch wyprodukowanych na świecie prototypów lokomotywy wodorowej. Jest również prototyp chiński, który od kilku miesięcy jest objeżdżany. Nasza lokomotywa jest absolutnym liderem w Europie – powiedział szef bydgoskiej firmy.

Alstom z kolei zaprezentował pierwszy na świecie i jedyny sprawdzony w komercyjnej eksploatacji pociąg wodorowy – Coradia iLint, który emituje jedynie parę wodną i wodę. Zastąpienie trakcji spalinowej technologią ogniw paliwowych umożliwia całkowicie ekologiczną eksploatację pociągu z osiągami dorównującymi spalinowym zespołom trakcyjnym, co oznacza, że Coradia iLint może jeździć według tego samego rozkładu jazdy co pociągi spalinowe, z tą samą prędkością maksymalną 140 km/h oraz porównywalnymi osiągami w zakresie przyspieszania i hamowania. Pociąg może pomieścić 300 pasażerów, a jego zasięg wynosi 1000 km na jednym tankowaniu. Skład został sprawdzony w komercyjnym ruchu pasażerskim w Niemczech oraz przetestowany w Austrii i Holandii.

trako
Fot. Amber Expo

W targach uczestniczyło ponad 500 wystawców z całego świata, a odwiedziły je prawie 23 tys. osób. – Targi Trako to największe w tym roku wydarzenie branży transportowej w Europie i to było widać w Gdańsku. Liczba wystawców i liczba odwiedzających Targi robiły duże wrażenie. Tak duże zainteresowanie wydarzeniem wynika z pewnością z obecnych trendów – mody na kolej, która jest najlepszym, bo najbezpieczniejszym, najbardziej ekologicznym i odpornym na kryzysy środkiem transportu. Dziś z koleją kojarzy się jeszcze jedno słowo – rozwój. Przez cały czas trwania Trako towarzyszyło ono licznym premierom taboru, debatom i konferencjom – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. oraz przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei.

/kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here