Szwecja znosi obostrzenia. „Program szczepień przynosi rezultaty”

koronawirus szwecja
Fot. USNews

W Szwecji obie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 76,5% osób powyżej 16 lat.

Szwedzkie władze zniosły restrykcje pandemiczne. Powodem jest spadek liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem, stabilna sytuacja w szpitalach i wysoki wskaźnik wyszczepienia społeczeństwa.

- reklama -

Główny epidemiolog kraju Anders Tegnell powiedział w telewizji SVT, że program szczepień przynosi rezultaty i wszystko wskazuje na to, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku. – Jeśli sprawy zaczną iść w złym kierunku, będziemy działać. Nie złożyliśmy „broni”, tylko ją odłożyliśmy – podkreślił, odnosząc się do możliwości ewentualnego przywrócenia obostrzeń.

Od 29 września w Szwecji przestały obowiązywać limity zgromadzeń w kinach, teatrach oraz przy organizacji imprez masowych, w tym sportowych. Lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte do późna, a goście mogą siedzieć przy stolikach w dużych grupach. Tłumy będą mogły bawić się też w klubach nocnych.

Jak powiedział Anders Tegnell, zniesienie restrykcji nie obowiązuje osób niezaszczepionych, które wciąż powinny zachowywać odstęp i unikać zbiorowisk. Jednak szwedzkie władze nie zdecydowały się na kontrolę w miejscach publicznych zaświadczeń o przyjęciu szczepień przeciw COVID-19.

W Szwecji w ostatnich dniach liczba nowych zakażeń koronawirusem spadła do 500-600 w ciągu doby. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 35 pacjentów z COVID-19. Do tej pory obie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 76,5% osób powyżej 16 lat, a jedną 83,6%.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here