Państwowa Szkoła Muzyczna w Raciborzu świętuje 60-lecie [ZDJĘCIA]

panstwowa szkola muzyczna psm raciborz 60 lat
Państwowa Szkoła Muzyczna świętuje 60-lecie

W sali koncertowej wystąpili absolwenci i pedagodzy PSM.

13 października w sali koncertowej Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Raciborzu odbył się koncert z okazji 60-lecia placówki. Wystąpili absolwenci i pedagodzy PSM.

- reklama -

Początek działalności szkoły muzycznej w Raciborzu sięga lat 50. XX w., kiedy to podjęto pierwsze próby założenia prywatnej szkoły muzycznej. Ówczesna władza nie sprzyjała tworzeniu jakichkolwiek placówek o tym charakterze, stąd też działalność powoływanych szkół ograniczała się do krótkich okresów. W styczniu 1955 r. Emil Pogoda – wielki propagator utworzenia w Raciborzu szkoły muzycznej – uzyskał zgodę władz miasta na założenie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Nauka rozpoczęła się 7 lutego 1955 r. w pomieszczeniach ówczesnego Technikum Finansowego. W sierpniu 1955 r. ognisko otrzymało kilka pomieszczeń przy ul. Drzymały. Na rok szkolny 1955/56 przyjęto 60 osób na fortepian i 20 osób na skrzypce. Największy problem stanowił brak instrumentów, które pochodziły bądź z darowizn bądź zostały wypożyczone. Niektóre przynosili sami nauczyciele.

W związku z rosnącym zainteresowaniem nauką muzyki podjęto decyzję o utworzeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, co stało się 1 września 1961 r. PSM liczyła wówczas 106 uczniów. Pozostałych 176 uczniów uczęszczało do SOM.

Szczególny rozwój przeżywała szkoła muzyczna w latach 60. Stało się jasne, że warunki lokalowe, w jakich funkcjonowała, zaczynały być niewystarczające. Dlatego też pełniący od 1965 r. funkcję dyrektora Henryk Klaja – wybitny wykonawca muzyki organowej – rozpoczął starania o wybudowanie nowego gmachu dla szkoły.

13 lipca 1973 r. dokonano wmurowania aktu erekcyjnego w fundamenty szkoły położonej przy ul. Ogrodowej. Wcześniej na miejscu szkoły stał rozebrany w latach 60. XX wieku kościół ewangelicki zniszczony w działaniach wojennych. Uroczyste otwarcie nowego gmachu odbyło się w lipcu 1978 r., a 1 września 1978 r. uczniowie rozpoczęli naukę w nowym gmachu szkoły. W 1980 r. staraniem dyrektora Henryka Klaji szkoła otrzymała organy koncertowe, które umieszczono w sali koncertowej liczącej 341 miejsc siedziących.

23 listopada 2001 r. szkoła otrzymała imię Stanisława Moniuszki.

W czerwcu 2017 r. rozpoczęły się prace związane z termomodernizacją. Tymczasową siedzibą PSM został budynek pogimnazjalny przy ul. Opawskiej. We wrześniu 2019 r. szkoła „powróciła na swoje miejsce” i funkcjonuje w nowocześnie odnowionym i doposażonym budynku. W ciągu tych trzech lat zainwestowano w szkołę kilkanaście milionów złotych. Była to pierwsza tak kompleksowa inwestycja od powstania budynku.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj