Sen bez stresu – 5 trików

Sen bez stresu jest możliwy, o ile sami zadbamy o jego jakość. Z całą pewnością nocny odpoczynek stanowi ważny element naszego życia. To właśnie podczas snu tkanki ulegają regeneracji, poziom stresu spada do minimum, następuje wewnętrzna równowaga, a my odpoczywamy. Aby każdego wieczoru zasypiać szybko i bez problemu, a z rana budzić się w pełni sił, warto przestrzegać kilku zasad.

5 trików na spokojny i komfortowy sen

- reklama -

Wystarczy przez krótki czas stosować się do poniższych wskazówek, aby doświadczyć odczuwalnej różnicy w jakości nocnego wypoczynku.
1. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni
2. Kup wygodny materac
3. Zrelaksuj się przed snem
4. Wyłącz wszelkie źródła światła i dźwięku
5. Zwróć uwagę na dietę

1. Temperatura w sypialni

Uznaje się, że optymalna temperatura w sypialni porą nocną powinna wynosić 16-19 stopni C (nieco więcej u osób starszych). Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt gorąco, podświadomie będziemy się odkrywać. W związku z tym, że podczas snu temperatura ciała maleje, szybko zrobi się nam zimno, co poskutkuje wybudzeniem się. Mało kto potrafi się bowiem podświadomie przykryć. Pomijając już fakt, że podczas ciepłych dni gorzej się zasypia, czego efektem jest przewracanie się z boku na bok. Z kolei zbyt niska temperatura doprowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Organizm chroni się przed wyziębieniem produkując kortyzol. Hormon ten może szybko wybudzić nas nawet z głębokiego snu, ponieważ odpowiada za stymulowanie do działania.

2. Wygodny materac

Komfortowy sen wymaga właściwego podłoża. Najchętniej sięgamy po materace piankowe, ponieważ nie pochłaniają kurzu, ograniczają rozwój bakterii oraz idealnie dopasowują się do kształtu ciała. Ich warstwy układane są tak, aby odpowiadać krzywiznom sylwetki i tym samym stanowić odpowiedni podpór dla całego ciała. Ważne jest, aby materac odprowadzał wilgoć i był dla nas po prostu wygodny. Wysokiej jakości materace, szczególnie renomowanej firmy Hilding, znajdziemy na: https://materacerybnik.eu. To wydatek, który na dłuższą metę zaowocuje naszym dobrym samopoczuciem i zdrowiem fizycznym. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w poduszkę i oddychającą, przyjemną w dotyku kołdrę.

3. Relaks przed snem

Nie należy kłaść się spać z głową pełną pomysłów czy w momencie skrajnych emocji. Spokojne zaśnięcie często uniemożliwia stres nagromadzony w ciągu całego dnia. Aby pozbyć się złości, zdenerwowania czy zmartwień, bezpośrednio przed snem należy się wyciszyć. Jaką formę wybierzemy, zależy wyłącznie od nas. Dobrze sprawdzają się: medytacja, gorąca kąpiel z dodatkiem lawendowego olejku eterycznego, aromaterapia, automasaż, kilka rozdziałów ulubionej książki czy rozciąganie ciała. To czas tylko dla nas. Chwila, aby pozbyć się stresu.

4. Eliminacja źródeł światła i dźwięku

Relaks przed snem nie powinien jednak obejmować oglądania telewizji czy korzystania z komórki – nawet, jeśli te czynności nas relaksują. Wszelkie źródła światła zmniejszają produkcję melatoniny, hormonu niezbędnego do zaśnięcia. Reguluje ona rytm dobowy i odpowiada za cały zegar biologiczny ustroju. Poza tym, oglądając rozrywkowe programy czy ciekawe filmy dodatkowo, pobudzamy swój układ nerwowy, co z pewnością nie poprawi jakości snu. Aby nic nas nie rozpraszało, warto zostawić telefon komórkowy w innym pomieszczeniu lub całkowicie go wyciszyć na całą noc.

5. Odpowiednia dieta

Uznaje się, że około 2 godziny przed snem nie powinno się spożywać ciężkostrawnych, tłustych posiłków. Podczas snu układ pokarmowy przestaje pracować, zwalnia perystaltyka jelit. Niemożliwe będzie strawienie tych pokarmów, które wymagają do tego więcej czasu. Kolacja powinna być lekka, może zawierać warzywa, razowe pieczywo czy produkty mleczne i jaja. Bezpośrednio przed snem można drobnymi łyczkami wypić napar z lipy lub zieloną herbatę bez cukru. Wiele osób chwali sobie ciepłe mleko z dodatkiem miodu, choć na ogół zaleca się unikanie źródeł cukrów prostych.

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj