Prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Markowic

Markowice

We wtorek prezydent Miasta Dariusz Polowy spotkał się z mieszkańcami Markowic. Na spotkanie przyszło 16 mieszkańców. Obecni byli także radni Justyna Poznakowska i Marcin Fica.

W Markowicach Dariusz Polowy, po przywitaniu wszystkich uczestników spotkania, przedstawił plan spotkania, obejmujący w pierwszej części przedstawienie działań prowadzonych na terenie miasta oraz zadań realizowanych w obrębie dzielnicy. W drugiej części prezydent przypomniał tematy, jakie zostały poruszone podczas ostatniego spotkania, do których zebrani mogą zgłaszać uwagi i zapytania.

- reklama -

Remont Babickiej

Pierwszym tematem poruszonym na spotkaniu był remont ulicy Babickiej. Mieszkańcy ponownie wskazali na bardzo zły stan drogi i konieczność remontu. Następnie mówiono o poszerzeniu ulicy Chrobrego. Na drodze nastąpiło znaczne wzmożenie ruchu, droga jest zbyt wąska i pojazdy mają trudność w mijaniu się. Dochodzi do częstych kolizji. Wniesiono o jej poszerzenie oraz likwidację powstałych w drodze dziur. Podniesiono także dyskusję na temat długotrwałego problemu gazyfikacji dzielnicy. Prezydent przedstawił mieszkańcom obecną sytuację, podjęte dotąd działania oraz alternatywną koncepcję położenia gazociągu.

Kolejnym tematem było odwodnienie ulicy Wita Stwosza do ulicy Klonowej. Woda opadowa płynąca z drogi zalewa posesje. Wskazano możliwość zastosowania powierzchniowego odwodnienia drogi. Zapytano o termin, w jakim będzie możliwe wykonanie robót. Następnie rozmawiano o ustawieniu luster na łączniku pomiędzy drogą Powstańców Śląskich, a Arki Bożka na przedłużeniu ulicy Kosynierów.

Duży ruch na Olimpijczyka 

W dalszej części poruszono kwestię intensywnego ruchu na ulicy Olimpijczyka. Samochody poruszają się po drodze zbyt dużą prędkością, w tym pojazdy ciężarowe. Powinny przestrzegać ograniczenia prędkości do 40km/h. Zaapelowano o większą ilość kontroli drogowych policji. Zapytano też, dlaczego nie ma możliwości ustawienia znaku zakazu ruchu za wyjątkiem mieszkańców, tak jak to ma obecnie miejsce na ulicy Leona Czogały w sąsiedniej dzielnicy Obora. Mieszkańcy pytali także o brak rowów przy ulicy Królowej Jadwigi – nie ma żadnego odwodnienia. Rozmawiano także o odbudowie balustrady na rowie przy ulicy Olimpijczyka.

Kolejnym poruszonym tematem była zmiana geometrii łuku na ulicy Odrodzenia do ulicy Gliwickiej koło stacji benzynowej. Radny Marcin Fica przekazał, że otrzymał informację z ZDW, że może to zostać zrobione po remoncie drogi nr 935. Następnie odniesiono się do parkowania samochodów na ulicy Olimpijczyka. Przy warsztacie samochodowym, mimo znaku zakazu zatrzymywania się, zaparkowana jest duża ilość samochodów. Utrudnia to znacząco przejazd oraz stwarza niebezpieczeństwo.

Patrole Straży Miejskiej na Powstańców Śląskich

Pojawił się także wniosek o patrole Straży Miejskiej na ulicy Powstańców Śląskich do ulicy Hetmańskiej. Kierowcy parkują samochody nie stosując się do znaku zakazu zatrzymywania się, utrudniają przejazd, w szczególności Straży Pożarnej. Podobnie ma to miejsce na ulicy Jordana, gdzie zaparkowane samochody zastawiają chodnik, który prowadzi do szkoły.

Rozmawiano także o dziurach w drodze na ulicy Hetmańskiej. O opieszałości Straży Miejskiej na zgłoszenia mieszkańców, braku skrzynki pocztowej w Markowicach i postawieniu oznakowania parkingu przy cmentarzu.

Kolejne spotkanie już dziś 15.10.2021 (piątek), godz. 17:00 – Nowe Zagrody/Centrum (II LO im. Adama Mickiewicza, ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 3).

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here