Mieszkańcy centrum na spotkaniu z prezydentem. Jakie mają uwagi?

Spotkanie w centrum
Dariusz Polowy na spotkaniu z mieszkańcami centrum

W sobotę w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 prezydent Dariusz Polowy spotkał się z mieszkańcami Centrum. Na spotkanie przybyło dziesięciu mieszkańców, a także radni miejscy – Marcin Fica i Anna Wacławczyk.

Prezydent, po przywitaniu wszystkich uczestników, przedstawił plan spotkania, obejmujący w pierwszej części przedstawienie działań prowadzonych na terenie miasta jak i zadań realizowanych w obrębie dzielnicy. W drugiej części Dariusz Polowy odczytał tematy, jakie zostały poruszone podczas ostatniego spotkania, do których zebrani mogli zgłaszać uwagi i zapytania.

- reklama -

Na początek pojawił się wniosek o postawienie znaku pionowego Uwaga! Przejście dla pieszych, na ul. Kolejowej. Pytano także czy na ulicy Kolejowej jest przewidziana sygnalizacja świetlna i czy przejście dla pieszych na ul. Kolejowej będzie oświetlone. Padła propozycja zmiany organizacji ruchu na ulicy Kolejowej. Wspomniano także o obróconym znaku przy przejściu dla pieszych na ul. Staszica.

Odbrukowanie Staszica

Następnie pojawił się wniosek o ograniczenie prędkości przy szkole nr 13 na ulicy Staszica i wniosek dotyczący wprowadzenia strefy tempo 30 w mieście. Rozmawiano także o odbrukowaniu ul. Staszica i zasadzeniu drzew. Poruszony był także temat zwężenia ul. Opawskiej z 9 na 7 metrów, tak aby samochody nie musiały parkować na chodnikach.

Darmowa komunikacja miejska

Był także wniosek o darmową komunikację miejską. Mieszkańcy także chcieliby rozwiązać problem z parkowaniem na ul. Ogrodowej (naprzeciw PWSZ) – samochody parkowane są w sposób nieprawidłowy, co sprawia utrudnienia dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim oraz dla matek z dziećmi.

Pomysł na zagospodarowanie podwórek

Była także prośba o przystanek autobusowy przy PKP. Dla osób z dużym i ciężkim bagażem odległość z Dworca PKS-u na PKP jest uciążliwa. Prośba o remont ulicy Odpoczynkowej i o wsparcie w postaci donic. Mieszkańcy chcą ukwiecić swoje podwórko (ulice: Solna, Bankowa, Browarna, Długa). Pytano, jaki jest pomysł na zagospodarowanie podwórek w centrum miasta, a także czy zostały podjęte jakieś działania w sprawie przejścia między sklepami na ul. Odrzańskiej.

Kiedy remont PKP?

Pytano także co dalej z dworcem PKP i kiedy zacznie się remont. Wspomniano także o braku znaku Dworzec PKP. Następnie rozmawiano o dziurach w nawierzchni na ul. Batorego, na terenie dworca PKS. Gdy pada deszcz i robią się kałuże, autobusy najeżdżając na dziurę ochlapują przechodniów. Mieszkańcy wspomnieli także, że brakuje chodnika na krótkim odcinku na ul. Nowomiejskiej (między sklepem Aldi a BeQuick). Pytano również o to, jakie są kompetencje Straży Miejskiej.

Toalety w mieście

Następnym tematem były niereprezentatywne miejskie toalety i problem z obsługą toalety w parku Roth. Ludzie nie potrafią jej otworzyć. Pytano także, kiedy będzie zabezpieczony stary szpital. Był także wniosek o umiejscowienie ławek na murkach w parku Roth.

Mieszkańcy prosili także o przycinanie drzew oraz usuwanie wysuszonych gałęzi. (Wiosną, gdy drzewa wypuszczą pędy zasłaniają znaki drogowe, z kolei suche gałęzie stwarzają zagrożenie) Następnie zwrócono uwagę na bardzo zły stan kamienic na ul. Głubczyckiej (powinny być wizytówką miasta a odstraszają).

Mieszkańcy poruszyli także temat ul. Cegielnianej i jazdy motocyklistów z bardzo dużą prędkością. Poruszono także temat drugiej drogi jak jedzie się do szpitala zakaźnego – na długości 200 m ktoś składuje materiały budowlane.

Parking przy SP4

Nauczyciele SP 4 proszą o znak na budynku szkoły „parking dla nauczycieli”, tak by mogli parkować na chodniku przed szkołą. Dyskusję zakończono tematem przejścia dla pieszych na odrostradzie na wysokości stacji paliw BP. Do wszystkich poruszonych tematów prezydent odniósł się na spotkaniu.

/UM Racibórz oprac. c/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj