ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł w ramach 300+

uczen uczniowie szkola
Fot. freepik.com

W województwie śląskim wsparcie przyznano dla ponad 476 tys. dzieci, a kwota wypłacona rodzicom i opiekunom na wyprawkę szkolną przekroczyła 142 mln zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już ponad 1,2 mld zł w ramach programu Dobry Start. Kwota ta objęła 4,3 mln dzieci. W województwie śląskim było to ponad 142 mln zł, co przełożyło się na wsparcie na wyprawkę szkolną dla ponad 476 tys. dzieci. Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

- reklama -

Do ZUS wpłynęło do tej pory ponad 3 mln wniosków o świadczenie 300+. – Zainteresowanie tym programem jest bardzo duże. Przyjmowanie i obsługa wniosków działa bez zakłóceń. Zdecydowana większość wniosków została obsłużonych przez automat. Pozwoliło to na odciążenie pracowników. Większość osób złożyła już wniosek – mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W tym roku szkolnym wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu [email protected] – Wnioski o świadczenie 300+ z programu Dobry Start można było składać od 1 lipca. Ostateczny termin na jego złożenie upływa 30 listopada. Zatem rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają nieco ponad miesiąc na wypełnienie elektronicznego dokumentu. Podczas wypełniania wniosku należy pamiętać o tym, by podać w nim numer rachunku bankowego, gdyż 300+ jest wypłacane wyłącznie na konto w banku – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start, także przez bankowość elektroniczną lub portal [email protected], znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS – status obsługi wniosku czy szczegółowe informacje o świadczeniu). Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie: wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia.

ZUS obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 290 22 02 można uzyskać informacje w sprawie świadczenia 300+. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00. Koszt połączenia według stawek operatorów. Infolinia będzie działać do końca października.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here