Zabytkowy spichlerz w Sudole po kolejnym etapie renowacji

W 2020 r. udało się m.in. naprawić dach, przywracając mu pokrycie z dachówek łupkowych, a także spiąć spękaną część murowaną metalowymi ściągami.

Zakończyły się prace związane z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic i fundamentów zabytkowego spichlerza chłopskiego w Raciborzu-Sudole. Odbioru prac dokonali miejska konserwator zabytków i Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków 27 października.

- reklama -

Spichlerz został przejęty przez Miasto Racibórz w 2012 r. jako wyjątkowy zabytek, który utracił swoją funkcję. Jego stan się pogarszał w szczególności z powodu dość sporej dziury w dachu pokrytym wtórnie eternitem. W 2020 r. przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków udało się naprawić dach, przywracając mu pokrycie z dachówek łupkowych, a także spiąć spękaną część murowaną metalowymi ściągami.

Na początku tego roku ustalono, że dla ratowania obiektu konieczne jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic i fundamentów. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków udzielił dotacji w wysokości 50 tys. zł na naprawę ścian murowanych piwnic, ich odsalanie, oczyszczanie i spoinowanie. Resztę środków – prawie 50 tys. zł – na izolację przeciwwilgociowa miasto wyłożyło z własnego budżetu.

Podczas prac okazało się, że teren wokół spichlerza został nadsypany o ok. 2-3 metry od strony południowej. Ukazały się okna piwnic, które udrożniono i wykorzystano do wykonania wentylacji. Wpłynie to korzystnie na kondycję muru i tym samym stabilność konstrukcji, która została „utopiona” w podwyższonym gruncie.

W kolejnych etapach należy wykonać nową podłogę parteru, a także oczyścić posadzkę piwnicy, naprawić schody do piwnic, odtworzyć stolarkę drzwiową oraz wyremontować elewację.

Zabytkowy spichlerz zagrodowy w Sudole jest jednym z dwóch zachowanych tego typu budynków w Raciborzu i kilkunastu na Śląsku. Obiekty te są cennym świadectwem przeszłości społeczności wiejskiej ziemi raciborskiej i śląska oraz wiejskich tradycji budowlanych. Raciborski lamus przy ul. Czynu Społecznego wyróżnia się spośród innych takich spichlerzy murowano-drewniana konstrukcją oraz wielkością. Wybudowany został u progu XIX stulecia i od tego czasu nieprzerwanie do 2012 r. znajdował się w rękach rodziny Komor jako budynek gospodarczy służący do przechowywania płodów rolnych oraz sprzętów gospodarczych.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here