65% mieszkańców chce zakazu ogrzewania węglem w woj. śląskim

dym smog
Fot. pexels.com

O uchwale antysmogowej woj. śląskiego nie słyszał niemal co trzeci mieszkaniec. Jednocześnie Ślązacy są pozytywnie nastawieni do rozwiązań mających poprawić jakość powietrza.

Tylko niecałe dwa miesiące zostały posiadaczom najstarszych kotłów na paliwo stałe, czyli tzw. kopciuchów, na ich wymianę. Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej woj. śląskiego od 1 stycznia 2022 r. korzystanie z nich będzie nielegalne. Okazuje się jednak, że o antysmogowych przepisach nie słyszał niemal co trzeci mieszkaniec regionu. Jednocześnie 65% badanych poparłoby wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym województwie.

- reklama -

Dlaczego nie wszyscy wiedzą o uchwale? – To efekt zaniedbań z zakresie działań informacyjnych. W zbyt wielu miejscowościach ich zabrakło. Niestety brak znajomości przepisów nie zwalnia z konieczności dostosowania sposobu ogrzewania domu do wymogów uchwały antysmogowej. W myśl antysmogowego prawa użytkowanie starych „kopciuchów” od 1 stycznia 2022 r. będzie wykroczeniem. Przed paroma tygodniami Śląski Związek Gmin i Powiatów opublikował rekomendacje dla samorządów dotyczące egzekwowania uchwały antysmogowej. Wynika z nich jasno, że właściciele „kopciuchów” muszą liczyć się z karami – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.

Z badań PAS wynika także, że rośnie świadomość problemu. Aż 67% mieszkańców woj. śląskiego uważa, że jakość powietrza w ich miejscowości w sezonie grzewczym jest zła, 75% osób twierdzi, że to, czym oddychają, może szkodzić zdrowiu. 68% badanych dostrzega również, że jakość powietrza ulega pogorszeniu w zimie. Mieszkańcy regionu surowym okiem patrzą na antysmogowe działania władz, które zyskują więcej uwag krytycznych niż pozytywnych. Ocena działań rządowych jest nieznacznie bardziej negatywna niż samorządowych: te pierwsze krytycznie ocenia 59% ankietowanych, drugie – 47%.

Mieszkańcy województwa są pozytywnie nastawieni do rozwiązań mających poprawić jakość powietrza. Największą popularnością cieszy się obowiązek wymiany starych kotłów na węgiel i drewno na nowoczesne urządzenia grzewcze. Ślązacy popierają również podwyższenie kar za spalanie odpadów, obowiązkowy przegląd urządzeń grzewczych co dwa lata, powołanie straży gminnej w każdej miejscowości, a nawet wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym województwie.

– Poparcie tego ostatniego przez średnio 65% respondentów można uznać za wynik wysoki jak dla województwa z silnym sektorem wydobywczym węgla. Wyniki te, wraz z negatywną oceną dotychczasowych działań administracji, pokazują, że mieszkańcy regionu oczekują od rządzących zdecydowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza – komentuje Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego.

W lipcu zaczęła działać Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, czyli baza danych dotycząca tego, czym są ogrzewane domy w całym kraju. – Obowiązek złożenia stosownej deklaracji spoczywa na właścicielach nieruchomości oraz zarządzających wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Z badań PAS wynika, że słyszała o tym mniej niż połowa, 44%, osób zamieszkujących budynki jednorodzinne w województwie śląskim. Dane te wskazują na konieczność przeprowadzenia pilnych działań informacyjnych. Potrzebna jest kampania na poziomie województwa i gmin. Bez tego CEEB nie spełni swojej funkcji, pieniądze podatników wydane na przygotowanie rejestru zostaną zmarnowane, a nasza wiedza o źródłach zanieczyszczeń pozostanie na niskim poziomie – mówi Emil Nagalewski.

Czytaj także: Uchwała antysmogowa na Śląsku. Od nowego roku kontrole i kary dla kopciuchów

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj