Niemcy rozważają obowiązek home office i certyfikaty w miejscu pracy

koronawirus praca
Fot. unsplash.com

Jak mówią specjaliści od prawa pracy, będzie to zgodne z prawem. Każdy, kto nie będzie się trzymać zasad 3G, musi liczyć się z sankcjami takimi jak odesłanie do domu czy brak wynagrodzenia.

W Niemczech rozważany jest powrót obowiązku pracy w trybie zdalnym. Ponadto planowane jest też wprowadzenie w miejscach pracy zasady 3G: „geimpft, genesen, getestet” – „zaszczepieni, ozdrowieńcy, przetestowani”, przy czym osoby niezaszczepione będą musiały testować się codziennie i samodzielnie.

- reklama -

Projekt zakłada, że w przypadku pracy biurowej pracodawca musi umożliwić pracownikom wykonywanie czynności służbowych we własnych domach, o ile nie stoją temu na przeszkodzie „przeszkody operacyjne”. Z kolei pracownicy muszą zaakceptować tę ofertę, o ile nie ma przeciwwskazań.

Podobne rozwiązanie dotyczące obowiązkowego wysłania pracowników na home office obowiązywało już wcześniej, od 27 stycznia do 30 czerwca, na podstawie rozporządzenia rządu federalnego dotyczącego BHP w czasie pandemii. Obowiązujące obecnie przepisy o sytuacji epidemicznej o zasięgu ogólnokrajowym wygasną 25 listopada. Rząd zapowiadał już wcześniej, że nie zostaną one przedłużone.

Najwięcej pracowników pozostawało w domowych biurach w kwietniu 2020 r. oraz od marca do maja 2021 r. Wtedy, w czasie trzeciej fali pandemii, w trybie home office pracowała prawie jedna trzecia pracowników.

Jak przekazał „Bild”, pracownicy niezaszczepieni przychodzący do biur musieliby sami zadbać o wykonanie testu, poddając się im codziennie. Specjaliści od prawa pracy wskazują, że będzie to zgodne z prawem. – Jeśli tylko ustawodawca zdecyduje się na taką regulację, to pracodawca będzie się mógł na nią powołać. W rezultacie każdy, kto nie będzie się wtedy trzymać zasad 3G, musi liczyć się z sankcjami, takimi jak odesłanie do domu i brakiem wynagrodzenia. Możliwe będą też ostrzeżenia i wypowiedzenia. Nie będzie można jednak zmuszać pracowników do szczepienia, ponieważ obowiązku powszechnych szczepień nie ma – skomentował ekspert prawa pracy Alexander Bredeck.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here